Kauza Úrazové nemocnice pokračuje

Titulní obrázek

Nejdůležitější část Úrazové nemocnice (ÚN) v Brně, traumacentrum, by se měla již v listopadu stěhovat z dosavadní adresy Ponávka do nově zřízených prostor v hlavním areálu Fakultní nemocnice Brno (FNB) v městské části Bohunice. Právu to potvrdil ředitel FNB Roman Kraus. Do konce srpna by měl být v Bohunicích dokončen urgentní příjem i lůžkové oddělení a ještě v říjnu skončí rekonstrukce operačních sálů…

Má se stěhovat v listopadu do fakultní nemocnice v Bohunicích, odbory varují, že to naruší provoz obou zařízení

Nejdůležitější část Úrazové nemocnice (ÚN) v Brně, traumacentrum, by se měla již v listopadu stěhovat z dosavadní adresy Ponávka do nově zřízených prostor v hlavním areálu Fakultní nemocnice Brno (FNB) v městské části Bohunice. Právu to potvrdil ředitel FNB Roman Kraus. Do konce srpna by měl být v Bohunicích dokončen urgentní příjem i lůžkové oddělení a ještě v říjnu skončí rekonstrukce operačních sálů. Nebude zatím spinální jednotka. Vznikne v plánované nadstavbě pavilónu I, otevřena by měla být podle plánu v prvních měsících příštího roku.

Jak sdělil Kraus Právu, v následujících dvou týdnech bude zahájena soutěž na zhotovitele stavby a v září by se již mohlo začít stavět. Ředitel ujistil, že operace pacientů po vážných úrazech páteře a míchy budou zatím probíhat ve FNB a také v úrazovce, kde je špičková spinální jednotka.

Někteří vedoucí pracovníci v brněnském zdravotnictví se domnívají, že definitivní stěhování úrazovky je nyní závislé na rozhodnutí Sněmovny o návrhu zákona, kterým by se Úrazová nemocnice Brno převedla na město. Návrh iniciovala ČSSD. Rozhodnutí však padne nejdříve v září. Koncem letošního června ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v Brně prohlásil, že ti, kteří podporují návrh zákona o převodu, vytvářejí dojem, že by úrazovka zůstala. Ale zůstanou jen budovy, zdůraznil ministr. Podle něj zastánci převodu ÚN na město znejistili mnoho lidí, pacientů i zdravotnických pracovníků.

Odbory úrazové nemocnice hodnotí situaci kolem přesunu do FNB jako mnohem komplikovanější a vážnější. „Ve Fakultní nemocnici Brno mají zájem převzít péči pouze o nejtěžší úrazy (polytraumata), kterých je v úrazovce léčeno asi 250 ročně, ostatních 7700 hospitalizovaných a asi 120 000 ambulantních pacientů by při uzavření úrazovky nemělo kam jít! Hovořit o zvládnutí těžkých úrazů čistě v Bohunicích v listopadu a současně o tom, že v tomto měsíci proběhne stěhování, je iluzorní. Vlastně je tím řečeno, že by byl naprosto narušen provoz v obou zařízeních,“ stojí v prohlášení podepsaném šéfkami odborů Lenkou Doležalovou za Lékařský odborový klub a Valerií Skřejpkovou za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Upozorňují také, že spinální jednotka nemůže fungovat osamoceně bez zázemí dalších částí úrazové nemocnice. Právu tuhle skutečnost potvrdil rovněž její ředitel Petr Svoboda.

Nejasná je nyní situace také kolem předběžných smluv o zaměstnání ve FNB pro personál úrazovky. Z jejich celkového počtu 600 jich tuto smlouvu podepsalo jen několik desítek. Ředitel FNB Kraus opakovaně přislíbil zaměstnání každému, kdo požádá, jeho kolega v ÚN Svoboda předpokládá formu delimitace, až bude v Bohunicích vše hotovo.

Manažerka úrazovky Vlasta Neklapilová upozornila Právo, že stěhování jejich nemocnice ještě nezačalo, zdravotníci normálně naplno pracují. „V některých médiích sdělovali, že se začínáme stěhovat, a lidé pak mají dojem, že už nemá smysl k nám chodit, když balíme. Vadí to lékařům i sestrám,“ dodala Neklapilová.

Jsan Trojan, Právo

Ohodnoťte tento článek!