Kauzu Dbalého a Nemocnice Na Homolce projedná soud příští rok

Soud projedná případ bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého obžalovaného z manipulování zakázek příští rok. Termíny hlavního líčení jsou nařízené na leden a březen, vyplývá z justiční internetové databáze Infosoud.

Dbalý byl od loňského června do začátku letošního dubna ve vazbě, odkud se dostal díky půlmilionové kauci. Kauzu má na stole soudkyně Městského soudu v Praze Sylvie Slepičková.

Soudkyně nařídila deset termínů hlavního líčení od 11. ledna a stejný počet dní od 7. března. Státní zastupitelství podalo soudu obžalobu počátkem dubna.

Obžaloba se týká sedmi lidí. Šest z nich se podle vyšetřovatelů podílelo na zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. Nemocnici prý způsobili škodu téměř 57 milionů korun. Dva z nich údajně figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni z korupce. Nejpřísnější trest hrozí za uplácení dvěma obžalovaným, a to pět až 12 let vězení.

Policie se zabývá také jinými zakázkami Homolky a Dbalý čelí dalším obviněním. Kauzy chorobopisů a gama nože podle dřívějších informací spojují dvě jména – exředitele Dbalého a jeho někdejšího náměstka Michala Toběrného. Mezi stíhanými byl podle médií také vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek a dále Josef Veselý a Tomáš Kadlec, kteří údajně převáděli peníze ze zakázky na chorobopisy na další účty.

Ve vazbě kromě Dbalého skončil také šéf dceřiné firmy nemocnice Holte Medical Petr Kutil, který prý fyzicky napadl důležitého svědka. Leksellův gama nůž slouží k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu. Poté, co Homolka gama nůž koupila, tvrdili někteří odborníci, že za něj nemocnice zaplatila o třetinu více, než je běžné v zahraničí.

Ohodnoťte tento článek!