Každá desátá prodaná kniha je o jídle a zdravém životním stylu

Kuchařské knihy, recepty, knihy o zdraví, životním stylu a výživě zabírají dlouhodobě zhruba osm až deset procent prodejů knih. Knihy o vaření a gastronomii dominují mezi bestsellery.

Zatímco před deseti či patnácti lety dominovaly žebříčkům domácí recepty celebrit, dnes lidé žádají recepty od špičkových profesionálů. Mezi nejúspěšnější letošní tituly patří kuchařka šéfa Pražského kulinářského institutu Romana Vaňka Zelenina a luštěniny – Jednoduše & dokonale. Vyplývá to z údajů, které poskytli knižní prodejci.

„Kuchařské knihy už dávno nejsou synonymem obžerství či přejídání. Trendem je spíše moderní a nápaditá gastronomie či recepty beroucí ohledy na štíhlou linii,“ uvedl Jan Kanzelsberger mladší, šéf sítě kamenných knihkupectví v Česku.

Soudě podle prodeje knih se Češi více než v minulosti zajímají o kvalitnější a zdravější suroviny. Zatímco v roce 2007 patřila k nejúspěšnějším kuchařkám publikace Nebe v hubě Zdeňka Trošky, dnes jsou v kurzu knihy kuchařských mistrů.

Na předních příčkách žebříčků prodejnosti je nyní Tomáš Kosačík alias Břicháč Tom, který má mezi deseti nejprodávanějšími knihami s kuchařskou tématikou v síti Kanzelsberger za rok 2017 tři tituly. Jeho knihy Břicháč Tom – Jak jsem zhubl 27 kg a jak můžete i vy!, Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma a Břicháč Tom a Lucie – Tajemství naší kuchyně se drží i v desítce nejprodávanějších kuchařských knih letošního jara Luxoru, který má v ČR síť 30 poboček.

Fenoménem v oblasti kuchařských receptů byla kniha Vaříme s Láďou Hruškou z roku 2014, které se prodalo přes 300.000 kusů. „V absolutních prodejích ji asi zatím nikdo v novém tisíciletí nepřekonal. Bylo to samozřejmě i díky masivní podpoře TV Nova, ale faktem je, že specifické recepty „kuchaře“ Ládi Hrušky prostě oslovily lidi napříč věkem i sociálními vrstvami,“ podotkl Kanzelsberger.

Z žebříčku nejprodávanějších kuchařek všech poboček knihkupectví Luxor za duben až květen 2018 vyplývá, že Češi rádi vaří zdravě, jednoduše a podle receptů známých osobností. Prodejnost kuchařek či knih o zdravém životním stylu je poměrně málo sezónní, jejich využití je univerzální po celý rok.

Ohodnoťte tento článek!