Přejít na obsah

Každá nemocnice bude mít ceník služeb

zpět
11.9.2008

Revoluční novinku chystá od ledna ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Chce, aby si lidé mohli legálně připlatit za lepší péči, například kyčelní kloub. Až dosud to není možné, protože na péči, která je hrazena ze zdravotního pojištění, si pacient ze své kapsy připlatit nesmí...

Připlácet se má na nadstandard, například na lepší oční čočku, kloub, ale i za volbu operatéra

Právě tento paragraf má v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění vypadnout a uvolnit tak stavidla připlácení za kvalitnější péči z ruky do ruky.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt dává takový příklad: na operaci oka půjde podnikatel i 80letá babička. Oba ze zákona mohou dostat stejnou standardní čočku, na kterou nebudou připlácet. Ale protože podnikatel chce čočku lepší, neboť je zároveň potápěčem a rád by se i s touto čočkou potápěl, připlatí si na čočku lepší.

Jestliže třeba výkon bude stát 50 000 korun a standardní čočka 20 000, pak oba, babička i podnikatel, toto budou mít hrazeno z pojištění. Lepší čočka ale bude stát 40 000. Podnikatel tedy doplatí rozdíl mezi cenou, respektive úhradou ze zdravotního pojištění a cenou lepší čočky - v tomto případě 20 000 korun.

Ceny budou veřejné

Mluvčí dodává, že každá nemocnice a každé oddělení, které bude nadstandard poskytovat, bude mít vlastní ceník těchto služeb. Pacient vždy doplatí rozdíl mezi cenou hrazenou z pojištění a nadstandardem. „Ceník bude muset být veřejně vyvěšen, aby se každý mohl rozhodnout, a lékaři budou mít povinnost nabídnout pacientovi jak standardní, tak nadstandardní služby,“ říká Cikrt.

Zmizí sponzorské dary

Ministerstvo si od zavedení placeného nadstandardu slibuje, že zmizí tzv. sponzorské dary, které dnes lidé běžně dávali za to, když chtěli třeba lepší kloub. Oficiálně připlatit nesměli, ale neoficiálně - pomocí sponzorského daru - ano. „Zmizí tím tahle nelegálnost, ale i úplatky, které lidé lékařům dávali,“ soudí Cikrt.

Vysvětluje, že nadstandardem se umožní i přístup k moderní léčbě. Nyní se totiž zdravotní pojišťovny a zdravotnická zařízení řídí seznamem hrazených služeb. Ten vyjmenovává, co pojišťovny hradí. Problém nastane v okamžiku, kdy se objeví nová léčebná metoda, která není v seznamu, a pojišťovny ji tudíž nemohou hradit. Než se do takového seznamu dostane, uplynou měsíce, a lidé se tak nemohou k této moderní léčbě dostat, nemohou si na ni připlatit. Od ledna by to možné bylo.

Rath: návrh zatím neznáme

Opozice zatím neví, jak se k návrhu Julínka postavit. „Neznáme definitivní návrh. Musíme počkat na to, co vlastně vláda schválí,“ řekl Právu David Rath, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD. Dodal, že pokud by byl ustaven nějaký odborný orgán, který v průběhu času rozhodne o tom, co je standardní péče hrazená z pojištění plně nebo částečně a co je placený nadstandard z ruky do ruky, pak by to bylo vlastně splnění předvolebního slibu ČSSD.

„Jestli to ale bude myšleno jenom připlatit si na lepší čočky, sádru nebo kyčel, tak to už se děje dnes,“ vysvětluje Rath. „Kyčelní kloub hradí pojišťovny každému, ať stojí půl miliónu, nebo 40 tisíc korun. Záleží jen na tom, o jaké kvalitě kloubu rozhodne lékař. Pokud by Julínek stanovil, že standard bude jenom hrazení kloubu třeba za 40 000 a vše ostatní nadstandard, pak by to bylo zhoršení péče, protože by byl hrazen pouze ten nejlacinější.“

Také si neumí představit, že každá nemocnice bude mít svůj vlastní ceník nadstandardních služeb.

Novelu příslušného zákona už Julínek poslal do připomínkového řízení a vláda spolu s dalšími třemi zákony, které Julínek navrhuje, by ji měla projednávat zhruba v polovině září. V říjnu zákony projednají poslanci a pokud je schválí, projdou Senátem a podepíše prezident, platily by od ledna příštího roku.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Každá nemocnice bude mít ceník služeb

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Každá nemocnice bude mít ceník služeb

Komentáře

dalších 8 komentářů
Tomáš Rozsíval Re:Re:doplatky  | 12. 09. 2008 07:50

Buďte zcela bez obav. To se spontánně vyřeší bez jakýchkoliv potíží. Jakmile se začne operovat, myslím ekonomicky - s hotovými penězi - za výkony, půjdou veškeré zákony stranou a začne legálně fungovat černý trh. Seznam výkonů přece již nebude existovat a nějaký Katalog ? To nikoho nezajímá..... Poté zjistíme, že vlastně není co stíhat, protože je to povoleno zákonem. Ovšem výklad toho zákona si zase bude každý tvořit podle svého vědomí a svědomí. Tím se začnou čím dál více šetřit peníze z veřejného zdravotního pojištění a pozvolna se přejde na styl á la U.S.A. A zda to povede k lepšímu výdělku lékařů ? Jak kterých. Jelikož většina z nás jsou ti podělaní altruisté, tak ti na tom asi nevydělají. Proč si myslíte, že všichni ti mladí, kvalifikovaní lékaři sedí pořád ve špitálech ? Čekají, až ta stará garda vypadne, aby rozjeli velkolepý kšeft ve svých nových funkcích primářů a zástupců primářů, atd.

ceníky fungují všude Re:Re:Hezká teorie Cikrta - praxe je ale zcela jiná.  | 12. 09. 2008 05:20

Slovu ceník rozumí každý.

Snad Re:doplatky  | 11. 09. 2008 16:28

Někomu mírně transparentně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné