Přejít na obsah

Každodenní spolupráci záchranářů u hranic brání legislativa

zpět
29.4.2011
pohotovost, záchranka, vrtulník, helikoptéra
zvětšitpohotovost, záchranka, vrtulník, helikoptéraZdroj: todaysseniorsnetwork.com

pohotovost, záchranka, vrtulník, helikoptéra | Zdroj: todaysseniorsnetwork.com

 

Každodenní spolupráci záchranářů z Polska, Německa a Česka stále brání legislativa. O její změnu usilují záchranáři z Euroregionu Nisa už osm let. Zatímco společný zásah v případě hromadných neštěstí a katastrof umožňují mezivládní dohody, každodenní zásahy možné nejsou.

Zdravotníci nemohou na cizím území pracovat, pojišťovny jim za hranicemi neplatí výkony ani nasazení sanitek. Pro pacienty by byl přitom často zásah přes hranici rychlejší a pro pojišťovny i levnější. Po Mezinárodní konferenci záchranářů Euroregionu Nisa v Hejnicích to řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Velký zájem na každodenní spolupráci mají zejména Poláci. „Pro nás je na prvním místě záchrana člověka,“ vysvětlil polský lékař Arkadiusz Kawka z Bogatyně.

Právě Bogatyně leží jen pár kilometrů od české hranice. Pokud tamní pacient potřebuje záchranku, musí k němu jet sanitka s lékařem až z bezmála 40 kilometrů vzdáleného Zhořelce. Přitom z Frýdlantu, kde je nejbližší stanoviště záchranné služby na české straně, by pomoc mohla na místo dorazit do deseti minut. Možnost zásahu na sousedním území by podle Kawky výrazně zkvalitnila zejména neodkladnou přednemocniční péči o pacienty v Euroregionu Nisa.

Na rozvoj přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb v euroregionu získaly Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a polské záchranné služby z evropského programu Cíl 3 dohromady asi 16,5 milionu korun. Díky tomu mohly v minulých letech nakoupit nové sanitky a vybavení pro záchranáře.

„Uskutečnily se ale také odborné konference, výměnné stáže, do kterých se zapojilo vždy 24 záchranářů z obou zemí,“ řekl krizový manažer liberecké záchranné služby Jiří Wachsmuth. Evropské dotace umožnily zorganizovat jazykové kurzy, i velká společná cvičení záchranného systému. Vznikl také česko-polský slovník pro záchranáře.

Ze statistik záchranné služby vyplývá, že v Libereckém kraji létá v Krkonoších a v Jizerských horách vrtulník ročně pro 30 až 40 Poláků a Němců se zdravotními problémy. Třeba Poláci by ale uvítali, kdyby mohla česká letecká záchranná služba zasahovat i na jejich území.

Protože příhraniční oblasti jsou mnohem blíž k českým základnám než k těm polským a pomoc by proto byla rychlejší. Podle Mackovíka ale může vrtulník liberecké záchranky nad polským územím sice přeletět, s výjimkou mimořádných událostí tam ovšem nesmí zasahovat.


Komentovat článek: Každodenní spolupráci záchranářů u hranic brání…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné