Přejít na obsah

Každý druhý Čech dýchá špatný vzduch

zpět
12.9.2011
exhalace, emise, znečištění
zvětšitexhalace, emise, znečištění
Autor: wikipedia

exhalace, emise, znečištění | Autor: wikipedia

 

V oblastech, kde množství škodlivých látek ve vzduchu přesáhlo bezpečné limity, žilo v loňském roce 48 procent populace, tedy zhruba pět milionů obyvatel České republiky. To je dva a půlkrát více, než tomu bylo v roce 2009, kdy v oblastech se zhoršeným ovzduším žilo 18 procent Čechů. Vyplývá to z posledních údajů Českého hydrometeorologického ústavu, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN). Kvalita ovzduší prudce klesla kvůli dlouhé zimě a topení hnědým uhlím.

Množství prachu a mnoha dalších nebezpečných látek překročilo limity ve vzduchu v Praze, středních Čechách, na Ústecku a ve všech moravských krajích, nejvíce v Moravskoslezském.

„Ten výkyv je velmi výrazný. Za to, že loni žilo v závadném vzduchu víc něž dvakrát tolik lidí, může hlavně počasí a fakt, že se lidé vracejí k topení hnědým uhlím,“ říká Jiří Hradec, ředitel České informační agentury životního prostředí, která data o znečištění ovzduší vyhodnocuje.

Loňský zvýšený zájem o hnědé uhlí potvrzují i firmy. „Tuhá zima se skutečně projevila. Nám se zvýšily prodeje o deset až 15 procent. Lidé začali kupovat levnější sorty uhlí, které si drží minimální kvalitu,“ uvedl pro HN manažer firmy Ridera Bohemia Václav Daněk. Podle listu se Češi v loňské tuhé zimě uchýlili k topení uhlím jednoduše proto, že patří k nejlevnějším palivům.

Podle Hradce ale právě hnědé uhlí může za to, že se tolik lidí najednou ocitlo v nadlimitní koncentraci škodlivin. Spalováním uhlí v domácnostech se do ovzduší dostává řada životu nebezpečných látek, například těžké kovy, polyaromatické uhlovodíky, prach a síra.

Jak uvádějí výzkumy, některé látky uvolňující se při pálení uhlí způsobují nízkou porodní hmotnost dětí, u dospělých pak zvyšují riziko aterosklerózy, hypertenze a cukrovky a u mužů mohou způsobit neplodnost.


Klíčová slova

Autoři

čtk

Související články

9.7. Lidé si mohou vyplnit dotazník, zda jim nehrozí plicní nemoc Lidé si mohou vyplnit dotazník, zda jim nehrozí plicní nemoc
0 příspěvků

Komentovat článek: Každý druhý Čech dýchá špatný vzduch

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Každý druhý Čech dýchá špatný vzduch

Komentáře

1 komentář
Jiri Wicherek Hmmm,  | 13. 09. 2011 20:52

co ze to bylo komunistum v lisotpadu kladeno nejvice za vinu? Co to jen viselo na kazdem narozi? Aha, neuteseny stav naseho zdravotnictvi, skolstvi a take tristni stav zivotniho prostredi....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné