Každý rok se v Česku narodí asi 70 dětí s Downovým syndromem

Každý rok se v Česku narodí asi 70 dětí s Downovým syndromem, což představuje jedno postižené dítě na 1500 zdravě narozených. Informovala o tom Dagmar Dzúrová z Klubu rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem. Česko se pohybuje pod světovým průměrem…

Praha – Dzúrová to přisuzuje zejména dobré předporodní diagnostice. Přesto však lékaři odhalí pouze necelou polovinu případů. 21. března byl Světový den Downova syndromu.

V roce 2003 se podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky narodilo 61 postižených dětí. Lékaři zjistili postižení u 123 plodů, sedm z nich se rodiče rozhodli přivést na svět s touto diagnózou, řekla ČTK Dzúrová. Čerstvější data ještě nejsou k dispozici.

Dzúrová porovnávala počty dětí, které se narodily s touto poruchou v Česku a Kalifornii. V americkém státě se rodí relativně více postižených, velké množství z nich ženám starším 35 let. Ve Spojených státech se vyšetření platí, řada převážně chudších žen jej proto nepodstupuje, vysvětlila odbornice. Naopak američtí rodiče se mohou podle Dzúrové opřít o lepší přístup státu a společnosti k handicapovaným.

V Česku se sice podařilo za posledních 15 let zlepšit kvalitu života postižených jejich začleněním do společnosti, ve Spojených státech však s touto snahou začali o zhruba 30 let dříve, upozornila. „Státem dobře financované organizace tam nabízejí služby od narození dítěte až do jeho stáří, tento systém se u nás začíná budovat,“ uvedla Dzúrová. V současné době má Česká republika podle ní uspokojivou síť speciálních školek a škol pro postižené. Problémy s umístěním těchto dětí ale začínají, když základní školu opustí. Chybí možnosti dalšího vzdělávání či chráněného zaměstnání, míní expertka.

Datum Světového dne Downova syndromu nebylo zvoleno náhodně. Poruchu totiž způsobuje chyba na 21. páru chromozomů v buňkách, k obvyklému páru zde přibyl jeden chromozom navíc. Nemoc provází typických vzhled, například šikmo posazené oči, nižší postava a krátký krk. Postižení jsou mentálně retardovaní, náchylní k nemocem štítné žlázy, dýchacího ústrojí, srdečním vadám, snížené imunitě a poruchám zraku a sluchu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!