Každý stý recept je prý falešný

Lékárníci odhadují, že každý stý recept na léky je falešný. Padělatelé jsou přitom podle nich čím dál zručnější. Pomocí zfalšovaných předpisů a ukradených razítek si obstarávají léky především narkomani, podvody s drahými medikamenty jsou však i výnosným obchodem pro překupníky…

Podvodníci uvedou na padělaný recept správné jméno i rodné číslo pacienta, opatří ho i razítkem lékaře, který však lék pacientovi nikdy nepředepsal. Podvodem získané léky pak překupníci prodávají prostřednictvím internetu.

Na černém trhu jsou nejžádanější hormonální přípravky, léky na potenci nebo léky pro psychicky nemocné. Lékárnická komora chce proto prosadit přísnější opatření, například to, aby byly recepty opatřeny ochrannými prvky.

Ministerstvo zdravotnictví zavedení takového opatření do budoucna zvažuje. Za padělání receptů hrozí podle desetitisícová pokuta, za prodej ve velkém až tři roky ve vězení.

Podle policie je při odhalování takové trestné činnosti problém v tom, že spousta lékárníků menší skutky vůbec neoznámí.

Vysočina

Každý stý recept je prý falešný
Ohodnoťte tento článek!