Kdo byl v právu? Matka chce zjistit, kdo chyboval

Titulní obrázek

Státní instituce i hořovická nemocnice budou muset čelit žalobě Evy Hanzelkové kvůli nucenému návratu do nemocnice, kterou opustila se svým prvorozeným synkem Miroslavem pár hodin po pátečním porodu…

Kámen úrazu celého případu spatřuje matka i ředitel hořovické nemocnice v zásadních nedostatcích v legislativě

Státní instituce i hořovická nemocnice budou muset čelit žalobě Evy Hanzelkové kvůli nucenému návratu do nemocnice, kterou opustila se svým prvorozeným synkem Miroslavem pár hodin po pátečním porodu. Třicetiletá učitelka Eva Hanzelková přivedla své dítě na svět za pomoci svého partnera, duly a s minimální asistencí lékařů. V porodním plánu uvedla, že pokud vše bude v pořádku, chtěla by odejít z nemocnice dřív. Na to má ze zákona právo. Lékaři se však obávali o zdraví dítěte. „Tři hodiny po porodu chtěla jít matka domů. Snažili jsme se jí to rozmluvit a opakovaně ji upozornili na možná zdravotní rizika pro dítě,“ uvedl ředitel hořovické nemocnice Tomáš Jedlička.

V tom se shodují i další odborníci. „Já a hlavně syn jsme byli v naprostém pořádku,“ argumentuje matka. „Nejsem nezodpovědná, měla jsem předem domluvenou péči pediatričky,“ dodala. Praktická dětská lékařka Iva Strnadelová z Černošic je ošetřující doktorkou nyní šestidenního Miroslava. „Miminko je v pořádku, s maminkou jsme domluvené na pravidelných návštěvách a kontrolách, není vůbec žádný problém,“ sdělila v úterý lékařka. V pátek však matce cestou z nemocnice oznámila, že odjíždí na víkend pryč a nebude moci péči poskytnout. To byl pro nemocnici impuls k oznámení případu berounskému odboru péče o dítě. „Tento krok byl zbytečně radikální,“ je přesvědčena Eva Hanzelková. Nemocnice se hájí tím, že v případě zdravotních komplikací dítěte nemá žádnou právní ochranu.

Na základě rozhodnutí soudu, že se matka se synem musí vrátit do porodnice, přijely pro ženu a novorozence sociální pracovnice v doprovodu policie a záchranky. „Ani jednu z nich nezajímalo, kde dítě je, v jakém prostředí, kde jsem já ,“ tvrdí matka. Pokud by se matka odmítla vrátit, měly sociální pracovnice příkaz jí dítě odebrat. Právě tady prý soud podle právníků jednal protiprávně. „Soudce Okresního soudu v Berouně rozhodoval na základě návrhu podloženého především lékařskou zprávou. V té bylo doslova uvedeno, že vzhledem ke krátké době po narození je dítě, pakliže bude mimo nemocniční péči, ohroženo na zdraví i na životě,“ uvedla mluvčí středočeského soudu Lenka Ceplová. Pochybení nepociťuje ani oddělení sociálně právní ochrany dětí v Berouně. „Nemáme minimálních pochyb, že bychom jednali protiprávně,“ sdělila Andrea Baierová. Právníci i Michaela Kopalová z Ligy lidských práv mají jiný názor.

Eva Hanzelková chce případ dotáhnout do konce a zjistit, kdo pochybil. Chystá se podat žalobu na postup soudu, sociálních pracovníků i nemocnice. „Žaloba mne bude mrzet, ale nedá se s tím nic dělat. Kauzu budeme dále analyzovat a vyvodíme z ní závěry pro budoucnost. Zatím jsme podobný případ neřešili,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Jedlička. „Rozumíme přáním klientů a chceme je respektovat. Zásadní problém je v tom, že požadavky pacientů předbíhají posunu v legislativě. Je třeba vše jasně stanovit zákonem,“ dodal Jedlička.

Petra Šimková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!