Kdo chce zničit brodskou nemocnici? Pro každého jiný metr

„Nechápu postoj kraje Vysočina. Ke každé nemocnici se chová jinak,“komentuje Ivan Kuželka, primář oddělení nukleární medicíny havlíčkobrodské nemocnice, rozhodnutí kraje Vysočina. To způsobilo, že nemocnice nemůže uskutečnit výběrové řízení na koupi moderní vyšetřovací techniky…

Stačilo jen málo – nezúčastnit se ve výběrové komisi. Právě toto rozhodnutí kraje Vysočina zmařilo snahu havlíčkobrodské nemocnice o koupi moderní vyšetřovací přístrojové techniky.

Havlíčkův Brod – „Nechápu postoj kraje Vysočina. Ke každé nemocnici se chová jinak,“komentuje Ivan Kuželka, primář oddělení nukleární medicíny havlíčkobrodské nemocnice, rozhodnutí kraje Vysočina. To způsobilo, že nemocnice nemůže uskutečnit výběrové řízení na koupi moderní vyšetřovací techniky.

Zastaralé přístroje

Jedná se o špičkový typ gamakamery Spect/ CT na jejíž koupi sháněla havlíčkobrodská nemocnice intenzivně finanční prostředky už od loňského roku. „Technika, kterou oddělení nukleární medicíny používá, je s léty zastaralá, proto jsme se rozhodli postupně ji podle možností obnovit. Nemocnice vyhlásila výběrové řízení na koupi moderní gamakamery podle všech regulí letos v březnu. Ovšem s tím, že jsme žádali o státní příspěvek, který kraj Vysočina doporučil. Vstřícně reagovala na naši snahu i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Stejně tak se kladně vyjádřila i komise Ministerstva zdravotnictví České republiky pro rozmisťování zdravotnické techniky,“vysvětluje primář. Nemocnici se podařilo, což potvrzuje i ředitel Josef Pejchl, získat poměrně velký příspěvek na koupi gamakamery od města Havlíčkův Brod. Společně s přislíbeným příspěvkem od kraje je nemocnice schopna přístroj zakoupit. Zbývalo jen svolat komisi, aby vybrala dodavatele.

Utlumují nemocnici

„Ovšem 19. května kraj Vysočina, který je zřizovatelem nemocnice, pozdržel otevírání obálek s nabídkami a 23. května oznámil, že do výběrové komise nebude delegovat žádného zástupce kraje Vysočina. To znamená, že se řízení konat nemůže, bylo by to porušení regulí. Zástupce zřizovatele musí v komisi být. Já osobně v tom vidím jen další pokus o utlumení brodské nemocnice a doufám, že kraj svůj postoj přehodnotí,“zdůraznil primář Kuželka.

Jiný termín

Nemocnice v Havlíčkově Brodě má ale údajně možnost uspořádat výběrové řízení v jiném termínu, společně s nemocnicí v Novém Městě na Moravě. Jenže tato nemocnice chce koupit koncem roku gamakameru naprosto jiného typu. Havlíčkobrodská nemocnice by se musela přizpůsobit. Náměstek hejtmana kraje Vysočina Václav Kodet situaci vysvětluje. „Důvod, proč kraj Vysočina nedelegoval zástupce do výběrového řízení, které pořádala havlíčkobrodská nemocnice, je ten, že jsme chtěli, aby se vedení zamyslelo. Například jestli by nestálo za úvahu zúčastnit se výběrového řízení na podobnou kameru, které vyhlašuje nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Pro havlíčkobrodskou nemocnici to neznamená, že by si museli pořizovat horší techniku. Je přece možné vypsat výběrové řízení na dva typy techniky. Záleží jen na tom, jestli má havlíčkobrodská nemocnice na moderní gamakameru dost peněz a pak si může vypsat výběrové řízení na co chce,“vysvětluje náměstek Kodet.

Noviny Havlíčskobrodska

Kdo chce zničit brodskou nemocnici? Pro každého jiný metr
Ohodnoťte tento článek!