Přejít na obsah

Kdo si neschoval účtenku za poplatek, může mít problém

zpět
19.7.2011
lékařka, pacientka, ordinace, praktik
zvětšitlékařka, pacientka, ordinace, praktikZdroj: www.mandylamb.com

lékařka, pacientka, ordinace, praktik | Zdroj: www.mandylamb.com

 

Třebíčské nemocnici dluží pacienti na regulačních poplatcích 250 tisíc korun.

Celkem čtvrt milionu korun dluží třebíčské nemocnici její pacienti za nezaplacené regulační poplatky. Z drobného dluhu několika korun se tak může vyklubat částka přesahující 17 tisíc korun, pro niž si může přijít exekutor. „Jsme příspěvkovou organizací a naší povinností je nejen regulační poplatky vybírat, ale také je vymáhat,“ zdůraznil ředitel Nemocnice Třebíč Leoš Dostál.

Ve většině případů jde o relativně malé částky, které dluží čeští občané. Náklady na administrativu s nimi spojenou jsou často vyšší než samotný dluh. „Rozhodli jsme se využít možnosti předat vymáhání pohledávek profesionální firmě,“ doplnil Leoš Dostál.

Ještě před tím však dostanou hříšníci dopis s upozorněním, že pokud dlužnou částku nezaplatí, získá pohledávku někdo jiný. Zpráva o vymáhání dluhů exekutory vyvolala u mnoha platících pacientů doslova zděšení. Ne všichni lékaři potvrzení o zaplacení regulačního poplatku vydávají a málokterý pacient si takovýto doklad schovává.

Poslední šance

„Pokud má pacient důkaz o tom, že zaplatil a tudíž nemocnice po něm vymáhá částku neoprávněně, je to právě chvíle, jak celou záležitost vyřešit. Ostatní dostanou poslední šanci, jak dluh bez navýšení uhradit,“ dodal ředitel.

Nikde však není stanovena doba, po kterou by měl pacient doklad o zaplacení poplatku schovávat. „To je na zvážení každého jednotlivce. Zákon tuto otázku nijak specificky neřeší,“ připustil Jiří Rod, mluvčí VZP, největší tuzemské zdravotní pojišťovny.

Regulační poplatek náleží lékaři a zdravotnickému zařízení, v němž došlo k ošetření, tudíž jde vyloženě a pouze o jejich příjem. Pacient se o tom, zda u některého z lékařů dluží, či nikoli, může dozvědět až od exekutora. Tyto pohledávky totiž žádná ze zdravotních pojišťoven z pohledu pacienta neeviduje. Zápis o zaplacení by měl být součástí i zdravotní evidence pacienta, ale do té nahlíží jen lékař.

„Pro zjednodušení platby regulačních poplatků chystáme opatření, aby nebyly peníze vybírány přímo na zdravotnických pracovištích, ale samostatně. Místem k tomu určeným by měla být recepce v novém pavilonu. Zde dostane klient nejen informace, kdy platit či nikoli, ale i potvrzení o platbě v dvojím provedení. Toto opatření bude funkční od srpna. Uvažujeme i o platebním automatu,“ upřesnil ředitel nemocnice.


Komentovat článek: Kdo si neschoval účtenku za poplatek, může mít…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné