KDU-ČSL nepodpoří návrh, který by omezil zdravotní pojištění

Titulní obrázek

Lidovci nepodpoří v připravovaném návrhu reformy zdravotnictví takové změny, které budou znamenat omezení současného standardu veřejného zdravotního pojištění. Nepodpoří ani definice, které budou považovat za příliš obecné. Dohodlo se na tom širší vedení strany…

Výhrady k reformě jsou podle předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka pouze obecné, protože ministerstvo zdravotnictví dosud lidovcům návrhy zákonů nepředložilo. Jde o dva zákony o zdravotních službách, zákon o záchranné službě a novelu zákona o zdravotním pojištění.

Sadu norem má ministr Tomáš Julínek (ODS) předložit legislativní radě vlády příští týden. Následovat budou koaliční jednání, v nichž by lidovci chtěli prosadit pro ně citlivá témata. K zákonům padly na dnešním zasedání sta funkcionářů KDU-ČSL desítky návrhů. Žádné usnesení k reformě přijato nebylo, k tématu se vrátí celostátní výbor.

Na tiskové konferenci po jednání celostátní konference KDU-ČSL Čunek i zdravotnický expert strany Jiří Carbol opakovaně zdůrazňovali, že reformu je třeba přijmout. Musí ale být podle nich citlivá a zachovávat principy solidarity. Čunek několikrát zopakoval, že Julínkovy návrhy mají velké zpoždění a debata o nich je proto ztížená.

Podle poslankyně Evropského parlamentu Zuzany Roithové je třeba reformu přijmout už kvůli ekonomické recesi, která patrně čeká Evropu. Je nutné, aby zdravotnické finance byly stabilizované, nikoli spoléhat na to, že konjunktura bude naplňovat pojištění, jako tomu bylo v posledních letech, řekla.

Součástí reformy by podle ní mělo být i navýšení platů lékařů a zdravotních sester tak, aby jich byl dostatek. Upozornila, že ministerstvo by se také mělo vrátit k financování preventivních programů, například metabolických a cévních chorob.

Jediný přesně definovaný bod, vůči němuž se dnes lidovci vymezili, byl návrh ministerstva zdravotnictví, aby léčebny dlouhodobě nemocných napříště nebyly financovány pouze ze zdravotního pojištění, ale i z prostředků ministerstva práce a sociálních věcí.

KDU-ČSL na zasedání v pražském paláci Charitas řešila také postoj k dnešnímu hlasování o zrušení některých poplatků ve zdravotnictví. Lidovec Ludvík Hovorka podpořil návrh opozice zrušit poplatky pro děti a starobní důchodce.

Celostátní konference se usnesla na tom, že podporuje koaliční dohodu na omezení poplatků pro některé skupiny dětí. Tuto úpravu obsahuje návrh o zdravotním pojištění připravovaný Julínkem. Lidovci by ho chtěli naroubovat jako pozměňovací návrh na normu připravenou sociálními demokraty.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!