Přejít na obsah

KDU-ČSL se bojí privatizace pojišťoven a nemocnic

zpět
11.3.2008

Ve vášnivou debatu se včera strhla konference o zdravotnické reformně, kterou v budově Sněmovny uspořádali lidovečtí poslanci. Jádrem sporu se stal záměr ministerstva zdravotnictví převést zdravotní pojišťovny a fakultní nemocnice na akciové společnosti. Podle náměstků ministra zdravotnictví Pavla Hroboně a Marka Šnajdra povede převod zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti k větší zodpovědnosti jejich vedení za spravované peníze...

Podle něj např. v univerzitních nemocnicích byla celková ztráta za několik málo let 4,1 miliardy korun.

Navrhují proto, aby 34 procent akcií získaly nemocnice a 66 procent stát, zisk by měl zůstávat v nemocnici. U zdravotních pojišťoven by si zisk měli rozdělovat pojištěnci a akcionáři. Jak u nemocnic, tak u pojišťoven by měly akcie zůstat v rukou státu.

V to ale nevěří jak někteří lidovci a zelení, tak odborná veřejnost. Podle místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaely Šojdrové jsou jejich obavy opodstatněné. „Nevím, zda v paragrafovém znění bude nějaká pojistka, ale i nyní máme akciové společnosti, které jsou vlastněné státem, a víme, že se o jejich privatizaci uvažuje. Např. ČEZ. Převádí se letiště, aby mohlo být prodáno. Vodovody a kanalizace byly převedeny na akciovky a jsou postupně prodávány,“ uvedla Šojdrová.

„Byznys století“

Poslanec KDU-ČSL Jiří Carbol řekl, že preferují, aby zdravotní pojišťovny zůstaly veřejnoprávními institucemi.

„Tím by bylo zajištěno, aby zisk byl znovu vkládán do systému na úhradu zdravotní péče a nebyl vyváděn ven a použit na jiný účel, např. na koupi ostrova v Pacifiku,“ řekl.

Poslanec Ludvík Hovorka soudí, že pokud se pojišťovny přemění na akciové společnosti, povede to k odsávání zisku. „Tím by se zvýšil tlak na spoluúčast pacientů,“ uvedl Hovorka. Podle něj stejnou cestou, jako chce jít české ministerstvo, šlo Slovensko a nyní se nestačí divit, jak se zvýšily náklady na provoz pojišťoven, v některých případech ze tří procent obratu na devět.

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil druhou fázi reformy nazval „byznysem století“ a pak uvedl: „Chceme zabránit, aby se nerozkradlo zdravotnictví.“ Lidovci mají problém i se zdravotnickými poplatky a chtějí zrušit poplatky pro předškolní děti, seniory nad 70 let, lidi z domovů důchodců. Jednat o tom bude koaliční devítka ve středu.

Ještě dnes by ale chtěla místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová podat ve Sněmovně návrh na zrušení poplatků za pobyt novorozenců a jejich matek v porodnicích.

Šéf lidovců Jiří Čunek, ODS i zelení tím byli zaskočeni. Počítali totiž s tím, že tento i další návrh na zrušení poplatků pro důchodce nad 70 let teprve projednají na středečním koaličním jednání.

Zejména ODS je ostře proti. Změny poplatků je ochotna zvážit až po půlročním období.

Oldřich Danda, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: KDU-ČSL se bojí privatizace pojišťoven a…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku KDU-ČSL se bojí privatizace pojišťoven a…

Komentáře

další 2 komentáře
Anofeles Re:Dočkáme se toho...  | 11. 03. 2008 20:37

Ale kdež! Tady vidite, že vyskytuje-li se na čtvereční výměře limitovaný počet politiků, vede to explicitně k nadlimitnímu nenulovému číslu výrazně se vzdalujícímu od nuly po pomyslné linii časoprostoru a zbytnělému egu toho kterého politika. Ti, kteří mají bradavice po ksichtě jsou ještě zvýhodněni, protože nikdo nepředpokládá, že by takový pysk vůbec mohl tam, co mívával mozek, nějak profusně bytnět, resp. hypertrofovat. Mívají maximálně tento jen znám u prostaty, hemorrhoidů a v okolí tureckého sedla na těle kosti klínové.....

BLB Dočkáme se toho...  | 11. 03. 2008 13:48

že budou politici víc diskutovat o zdravotnictví než o svých prebendách?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné