Přejít na obsah

KDU-ČSL: Zrušení poplatků za novorozence nejprve posoudí koalice

zpět
20.2.2008

Návrh na zrušení poplatků, které nyní platí matky a novorozenci v porodnici, posoudí nejprve koalice. Novinářům to řekl šéf strany Jiří Čunek. Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová v pondělí uvedla, že návrh předloží spolu s dalšími zákonodárci příští týden. Včera ale souhlasila s tím, že předloha bude nejprve tématem koaliční schůzky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že ministerstvo se diskusi o úpravě poplatků ve vztahu k malým dětem nebrání...

„Správný postup je najít shodu v koalici, pak připravit odborně dobře podložený návrh, abychom nezaložili nové chyby,“ uvedl.

Koalice původně chtěla počkat se změnami půl roku, až budou vyhodnoceny dopady poplatků na pacienty. Šojdrová si však nemyslí, že se změnou je třeba čekat půl roku, zrovna zrušení poplatků za novorozence a jejich matky nepředstavuje podle ní složitý problém. Ministr Tomáš Julínek (ODS) už dříve řekl, že je připraven zvážit změny v poplatcích v rámci budoucího projednávání nového zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Některé změny v poplatcích si přejí i zelení. Stačí podle nich ale, když se začnou připravovat v polovině roku, po důkladném vyhodnocení nového systému. „Považovala bych ale za unáhlené a překotné vyhodnocovat to po měsíci nebo dvou fungování,“ řekla novinářům předsedkyně poslaneckého klubu SZ Kateřina Jacques. Lidovci podle ní nicméně mají právo otevřít téma poplatků v rámci koalice.

„Musí se dát také pozor, aby to nebyl jen důvod otevřít zákon a nechat opozici prostor zrušit to celé,“ upozornil Cikrt. Jakýkoli návrh na zrušení poplatků musí podle něj provázet kompenzace. Pokud by se týkal nejen porodnic, ale všech dětí, musel by se pediatrům nějak kompenzovat výpadek příjmů.

Lidé platí u lékaře od počátku roku. Poplatky jsou součástí reformy veřejných financí. Pacienti dávají 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Někteří křesťanští demokraté dávali již dříve najevo, že poplatky za děti se jim nelíbí. Nejhlasitějším kritikem je lidovec Ludvík Hovorka. Kvůli svým výhradám k poplatkům jako jediný koaliční poslanec loni v létě vládní reformu financí nepodpořil. Na svých názorech trvám, uvedl dnes.

Čunek řekl, že návrh Šojdrové by měla koalice probrat příští týden. „Budeme hledat podporu v koalici,“ uvedl. Šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa dodal, že možná již tuto středu by si měl s předsedy partnerských poslaneckých klubů - ODS a zelených - vyjasnit pravidla komunikace. „Stojíme o to, abychom se nepřekvapovali,“ poznamenal. Míní tím případy, kdy některý z koaličních poslanců předloží dolní komoře návrh novely či zákona, aniž by to předtím projednala koalice.

Pokud jde o poplatky ve zdravotnictví, spor o ně vedou politici už na několika frontách. Ústavní soud řeší stížnost na reformu financí a ve sněmovně je sociálnědemokratický návrh, kterým chce ČSSD veškeré poplatky zrušit.

Jan Hrdlička , ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: KDU-ČSL: Zrušení poplatků za novorozence…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku KDU-ČSL: Zrušení poplatků za novorozence…

Komentáře

další 2 komentáře
pacient Re:zrušení poplatků za novorozence  | 21. 02. 2008 18:08

Souhlasím, všichni tam nahoře prý projednávají návrhy, ale pokud jde do tuhého, jsou nemocní,nebo najdou tisíc výmluv. Kdyby poplatek v nemocnici za novorozence byl zrušen zítra - bude pozdě.A taky bych byla pro, aby se zrušily poplatky v lékárnách. Pouze za úkon, kdy se dotyčná dáma otočí na židli pro lék a dostane za každý 30Kč. Je to opravdu nehoráznost, jak nás oškubávají.Pokud by byl manipulační poplatek 5-10Kč za recept, dalo by se to tolerovat. Ten povedený mluvčí z kterého srší nenávist k lidem normálního vzhledu, bude těm lékárníkům stále nadržovat, když patřil k nim. My však sami nic nenabrečíme a mocipáni jsou hluší.

Irena Marešová zrušení poplatků za novorozence  | 21. 02. 2008 10:07

pokud jim to bude tak dlouho,jako vše schvalování a zamítání,budou plné baby boxy a bohužel za této sitace,kdy si mamina po porodu,kdy je v šoku a někdy nezvládá své jednání-laktační psychoza atd-tak nestačí ani ty kontejnery.Proboha .za co tam nahoře VY MOCNÍ NEMOCNÍ BERETE TY PENÍZE,TAKOVÉHLE ZÁKONY MAJÍ BÝT NA 1.MÍSTĚ A NE SE BAVIT,KDO S KÝM,O KOM PRO KOHO,DO KOHO.JDĚTE UŽ DO /TEĎ DOSTANU ANANAS ALE RISKNU TO,TO UŽ MI NEVADÍ/DO ANANASŽ JSTE SE NADĚLALI TAKOVÝCH VOLOVIN,ŽE BYCH VÁS VYHÁZELA VŠECHNY.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné