Přejít na obsah

Kdy budou zavedeny další funkce eReceptu, není zatím jasné

zpět
4.4.2017
čárový kód, elektronický recept,
zvětšitčárový kód, elektronický recept, Zdroj: www.ZDN.cz

čárový kód, elektronický recept, | Zdroj: www.ZDN.cz

 

Systém elektronických receptů by měl v budoucnu nabízet i další funkce, jako je kontrola duplicit předepsaných léků či nežádoucího vzájemného působení léčiv. Kdy budou zavedeny, ale zatím není jasné, závisí to na schválení změn některých zákonů a vyhlášek.

Elektronické předepisování léků bude pro lékaře od příštího roku povinné. Někteří s tím nesouhlasí. Jednou z dalších funkcí elektronického receptu by mělo být podle mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomové vytvoření lékového záznamu pacienta. Přístup do záznamu, v kterém by byly evidovány předepsané léky, by měl pacient a mohl by ho povolit i lékaři. SÚKL si od této funkce slibuje možnost odhalení duplicit předepsaných léků či kontroly nežádoucího vzájemného působení léčiv. Podle Přinesdomové ale lékový ústav nemůže funkci zavést bez změny legislativy a umožnění přístupu k základním registrům.

„Principem našeho požadavku vstupu do základních registrů je jednoznačné ztotožnění pacienta. Je to jediný důvod. Chceme opravdu vědět, že Adam Novák, který je ošetřován u konkrétního lékaře, je skutečně Adam Novák a v tom případě garantujeme jeho správný a plný lékový záznam,“ řekl na posledním sněmovním zdravotnickém výboru ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Odmítl kritiku, že tím ústav získá přístup k citlivým informacím o tom, kdo se na co léčí.

Ministerstvo zdravotnictví se neúspěšně pokoušelo v minulých měsících zajistit ústavu přístup do registrů prostřednictvím senátního návrhu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Toma Philippa se úřad pokusí prosadit úpravu pozměňovacím návrhem k některému z projednávaných zákonů ve Sněmovně. Jestli se to podaří do konce roku, není jasné. „Když se to nestihne, zas tak moc se nestane, ale ovlivní to kvalitu (elektronických receptů). Bez toho (přístupu) by bylo obtížné například kontrolovat duplicity léků,“ řekl po sněmovním výboru Philipp.

Od ledna bude předepisování elektronických receptů pro lékaře povinné. Už nyní se do systému podle Blahuty zapojilo přes 2000 lékáren, 5600 lékárníků a více než 6000 lékařů. Denně je vystaveno kolem 12.000 elektronických receptů. Nový systém pro elektronické recepty na léky v současnosti za 14,68 milionu korun bez DPH vytváří firma Solitea Business Solutions (dříve Aquasoft), která loni vyhrála výběrové řízení.

Část lékařů s povinným zavedením elektronické preskripce nesouhlasí. Tvrdí, že to pro ně bude znamenat výdaje navíc. Argumentují i tím, že především pro starší lékaře, kteří nemají počítač, to bude důvodem odchodu do penze. Ministerstvo zdravotnictví jim chce náklady navíc, které odhaduje na zhruba 4000 korun ročně, kompenzovat v úhradové vyhlášce.

Ministerstvo v současnosti počítá s výjimkami jen pro nepředvídatelné případy, například výpadku internetu nebo pokud bude muset lékař jet za pacientem domů. Připravuje kvůli tomu vyhlášku. „Určitě chceme, aby elektronický recept byl používán v co nejvyšší míře, výjimky musí být oprávněné,“ řekl náměstek Philipp.


Komentovat článek: Kdy budou zavedeny další funkce eReceptu, není…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kdy budou zavedeny další funkce eReceptu, není…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Bohumír Šimek Elektronisace  | 20. 04. 2017 15:21

Ad Petr Pachman: Lékaři ani pacienti z toho mít užitek žádný nebudou mít. A tak mi nějak zběsilost našich politiků po elektronizaci smrdí defraudací evropských peněz!

Bohumír Šimek Ad Petr Pachman: E recepty  | 20. 04. 2017 15:19

Ti politici jsou jako zběsilí po té elektronizaci. Mám také obavu, že provedou restart celého zdravotnictví. Ale jim je to zcela lhostejné!

Bohumír Šimek Našim politikům na lékařích a lékárnících nezáleží!  | 20. 04. 2017 15:14

Pacienti lékařů donucených pracovat s PC ztratili kontakt s lékařem, který nyní musí komunikovat s PC, a lékaři byl prodloužen potřebný čas pro jednoho pacienta na dvojnásobek. Nikoho to nezajímá. Hlavně, že je lékaři vidět pod prsty! A s těmi jejich E-recepty je to totéž! O pacienta ani o lékaře jim nejde!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné