Přejít na obsah

Když stát za své pojištěnce nedá víc, musí je najít zdravotnictví

zpět
25.5.2012
daně, peníze, kalkulačka
zvětšitdaně, peníze, kalkulačkaZdroj: www.vehicle-tracking.com

daně, peníze, kalkulačka | Zdroj: www.vehicle-tracking.com

 

Utlumení růstu platů i rozvoje medicíny a větší důraz na efektivitu znamená podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) pro zdravotnictví středeční rozhodnutí vlády, že příští rok nezvýší platby pojistného za děti, důchodce či nezaměstnané. Zdravotnictví o peníze přijde tím, že stoupne DPH a skončí daňové úlevy pro zdravotnické prostředky. Chybět tak bude přinejmenším sedm miliard korun. Ročně spotřebuje zdravotnictví kolem 300 miliard.

„Peníze jsou potřeba na zvyšování platů a na rozvoj medicíny. Když nebudou, bude se muset oboje tlumit. Co se neušetří útlumem mezd a rozvoje medicíny, musí se ušetřit vnitřní efektivitou,“ řekl ČTK ministr.

Heger je přesvědčen, že ve zdravotnictví je pořád ještě hodně neefektivního, takže prostor pro úspory je. Příkladem jsou podle něj předražené zakázky na nákupy přístrojů a vybavení pro nemocnice. Ministr jako jeden z prvních kroků po svém nástupu do funkce zveřejnil protikorupční strategii, kterou se musejí státní nemocnice řídit.

Nynější sazby DPH 14 a 20 procent stoupnou od příštího roku na 15 a 21 procent, zdravotnictví se přitom muselo vypořádat s předchozím zvýšením dolní sazby z deseti na 14 procent.

Platby státu na zdravotní pojištění takzvaných státních pojištěnců se naposledy zvyšovaly v roce 2010 na 723 koruny, od té doby se neměnily a pro příští rok se ani měnit nebudou. Heger nepochodil na vládě s návrhem, aby měsíční platba státu za jednoho pojištěnce stoupla o 49 korun na 772 koruny. Systému by to přineslo za rok 3,6 miliardy, zmírnil by se tak dopad zvýšené DPH. Ministerstvo financí však označilo návrh za nereálný a vláda se k jeho názoru přiklonila.

„Evidentně to znamená, že systém bude tlačit na vyšší efektivitu,“ potvrdil náměstek Petr Nosek. Zdravotnictví bude muset odvést v DPH letos navíc čtyři miliardy korun, příští rok další tři miliardy. Zhruba miliardu by mu naopak mohlo přinést zrušení daňových stropů.


Komentovat článek: Když stát za své pojištěnce nedá víc, musí je…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Když stát za své pojištěnce nedá víc, musí je…

Komentáře

další 4 komentáře
toník příprava na věci příští...  | 27. 05. 2012 10:28

Na pana Hegera se nehněvám, to je pouze poplatná paňáca. Tajtrlík, který jede dle zadání. I simplexnímu trotlovi musí být jasno, kam to vše cílí-čerpání zdravotní péče na minimum a pokud ano, vše zpoplatnit. Činnost menších špitálů s malou spádovostí zrušit jako neefektívní a vše co souvisí se zdravím či prevencí budeme hezky potichoučku, latentně privatizovat. Lúza bude pouze pracovat a nebude marodit. V tripletu: prevence-zdr.péče-následná péče zůstane pouze prevence a to náležitě zpoplatněna. Pokud se někdo neuváženě ba hloupě rozhodne onemocnět a nebude finančně stabilní, na svou chorobu zdechne, či se zaléčí bejlím a virgulema... Při promýšlení této snové koncepce Heger a banda za ním stojící (nemyslím pouze tupouny ve vládě) erigují a přímo ejakulují do svých plenek. Máme se nač těšit dámy a pánové...

Dr. R. Jelínek Máme se na co těšit  | 27. 05. 2012 00:56

Kéž by bylo u nás spoň to "turecké" hopodářství. To je co u nás......hrůza

katango Máme se na co těšit  | 26. 05. 2012 13:24

Já bych Tureckem neargumentovala, myslím, že leccos tam funguje dobře.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné