Přejít na obsah

Když US zruší poplatky, bude muset Julínek řešit výpadek příjmů

zpět
26.5.2008

Pokud Ústavní soud příští týden zruší regulační poplatky, bude muset ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) řešit výpadek příjmů lékařů i nemocnic. Bez poplatků klesnou za rok o čtyři miliardy korun. Celkem spotřebuje zdravotnictví přes 200 miliard...

V nedělní Partii televize Prima řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt, že poplatky fungují lépe, než se čekalo, a že věří v moudrost soudců, že poplatky, tím pádem i ochranný limit, zachovají.

„Ministr zcela jistě kvůli tomu neodstoupí z funkce, ale začne řešit krizovou situaci, která tím vznikne ve financování zdravotnictví,“ řekl mluvčí. Lidé platí regulační poplatky u lékaře, v nemocnici a za léky od ledna. Za tři měsíce roku ubylo o 40 procent návštěv pohotovostí i receptů. Ušetřené peníze daly zdravotní pojišťovny na drahou léčbu, například onkologickou.

Koaliční zdravotní komise se tento týden shodla, že poplatky by neměli platit dárci orgánů, stejně jako už je neplatí dárci krve, a lidé v sociálních ústavech bez prostředků a ti, kteří jsou v ústavu z rozhodnutí soudu. Případně by jim měl pomoci sociální systém. Definitivní rozhodnutí udělají zástupci vedení koaličních stran, takzvaná K9 se sejde příští týden.

Zelení a lidovci navíc prosazují osvobození pro děti do 18 let a seniory a chtějí také, aby peníze vybrané na poplatcích dostávaly zdravotní pojišťovny a platily z nich lékařům a nemocnicím za léčení. Nyní zůstávají tyto peníze lékařům a nemocnicím, které je vyberou.

Podle Cikrta je ministr ochoten vrátit se ke svému původnímu návrhu, aby poplatky neplatily děti do tří let. To je pro něj výchozí bod vyjednávání. Ustoupil od něj pod tlakem lidovců, kteří chtěli pro děti širší úlevy a prosadili daňové zvýhodnění pro rodiče.

Mluvčí podotkl, že zdravotní komise se shodla v tom, co je odborně podloženo. V ústavech je 70 000 lidí, jen 3000 mají s placením vážný problém. Osvobození pro všechny obyvatele ústavů ministr odmítá, stejně jako osvobození pro všechny děti do 18 let a seniory. Nejsou k tomu odborné důvody ani statistická data, je to čisté politikum. Naproti tomu v případě dětí do tří let „je prostor pro politická vyjednávání“, uvedl.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Když US zruší poplatky, bude muset Julínek…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Když US zruší poplatky, bude muset Julínek…

Komentáře

dalších 19 komentářů
Talk Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Tak nevím  | 27. 05. 2008 09:06

Také bych se přiklonil k tomu,že diskuse je potřeba.Samozřejmě ne nekonečná a dourčité míry.Ale jinak mne poplatky dlouho zaměstnávaly,protože jsem s kolegy nebyl schopen začít hovořit o podstatné problematice,jako je rozebírání zdravotnictví,blokace informací a diskusí.Jinými slovy RL mátly zdraví tok. Jsou matoucí!!!

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Tak nevím  | 26. 05. 2008 17:40

Já teď nevím, ze kterého příspěvku, míníte ten od autora Talk ? Diskutuji s lidmi. O ideích, argumenty i o argumentech, o všem. Není to ztráta času, bystří to mysl :-)))

jamo Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Tak nevím  | 26. 05. 2008 17:31

Pane doktore Kiline, z tohoto posledního příspěvku musíte vidět, že diskutujete ne s argumenty, ale idejemi, a to je vždy naprostá ztráta času.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné