Když US zruší poplatky, bude muset Julínek řešit výpadek příjmů

Titulní obrázek

Pokud Ústavní soud příští týden zruší regulační poplatky, bude muset ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) řešit výpadek příjmů lékařů i nemocnic. Bez poplatků klesnou za rok o čtyři miliardy korun. Celkem spotřebuje zdravotnictví přes 200 miliard…

V nedělní Partii televize Prima řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt, že poplatky fungují lépe, než se čekalo, a že věří v moudrost soudců, že poplatky, tím pádem i ochranný limit, zachovají.

„Ministr zcela jistě kvůli tomu neodstoupí z funkce, ale začne řešit krizovou situaci, která tím vznikne ve financování zdravotnictví,“ řekl mluvčí. Lidé platí regulační poplatky u lékaře, v nemocnici a za léky od ledna. Za tři měsíce roku ubylo o 40 procent návštěv pohotovostí i receptů. Ušetřené peníze daly zdravotní pojišťovny na drahou léčbu, například onkologickou.

Koaliční zdravotní komise se tento týden shodla, že poplatky by neměli platit dárci orgánů, stejně jako už je neplatí dárci krve, a lidé v sociálních ústavech bez prostředků a ti, kteří jsou v ústavu z rozhodnutí soudu. Případně by jim měl pomoci sociální systém. Definitivní rozhodnutí udělají zástupci vedení koaličních stran, takzvaná K9 se sejde příští týden.

Zelení a lidovci navíc prosazují osvobození pro děti do 18 let a seniory a chtějí také, aby peníze vybrané na poplatcích dostávaly zdravotní pojišťovny a platily z nich lékařům a nemocnicím za léčení. Nyní zůstávají tyto peníze lékařům a nemocnicím, které je vyberou.

Podle Cikrta je ministr ochoten vrátit se ke svému původnímu návrhu, aby poplatky neplatily děti do tří let. To je pro něj výchozí bod vyjednávání. Ustoupil od něj pod tlakem lidovců, kteří chtěli pro děti širší úlevy a prosadili daňové zvýhodnění pro rodiče.

Mluvčí podotkl, že zdravotní komise se shodla v tom, co je odborně podloženo. V ústavech je 70 000 lidí, jen 3000 mají s placením vážný problém. Osvobození pro všechny obyvatele ústavů ministr odmítá, stejně jako osvobození pro všechny děti do 18 let a seniory. Nejsou k tomu odborné důvody ani statistická data, je to čisté politikum. Naproti tomu v případě dětí do tří let „je prostor pro politická vyjednávání“, uvedl.

ČTK

Když US zruší poplatky, bude muset Julínek řešit výpadek příjmů
Ohodnoťte tento článek!