Klánovice by mohly mít stanici integrovaného záchranného systému

Integrovaný záchranný systém

V městské části Klánovice by mohla vyrůst stanice integrovaného záchranného systému (IZS). Kvůli dlouhé dojezdové vzdálenosti záchranky o ni usiluje starosta Klánovic Ferdinand Polák (ODS).

Podporu tomuto projektu dnes v Klánovicích slíbila primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO). Cena stanice je předběžně odhadována na 85 milionů korun. „Byli jsme se podívat i na místě, kde by měla stát nová budova pro složky IZS a Klánovice na ni mají přislíbeny prostředky,“ řekla Krnáčová.

Zastupitelstvo hlavního města před dvěma lety rozhodlo o modernizaci a stavbě nových hasičských zbrojnic, mimo jiné také v Klánovicích. Městské části bylo určeno 85 milionů korun, z nichž však nejsou peníze do konce roku 2018 přiděleny. „Primátorka slíbila, že zařídí, aby už letos na podzim byl vypsán projekt (IZS), který by šel z těchto peněz,“ uvedl Polák.

Nejbližší stanoviště záchranné služby jsou na Černém Mostě a v Uhříněvsi. Dojezdové vzdálenosti záchranek tak neodpovídají vyhlášce ministerstva zdravotnictví, dojezd záchranky do Klánovic trvá i 15 až 20 minut, řekl Polák.

Městská část má v současnosti představu, jak stanoviště záchranné služby bude vypadat. „Nyní to přichází do stavu, kdy je třeba to podrobně zprojektovat, a to je nad finanční možnosti městské části,“ řekl Polák s tím, že stanice nemá sloužit jen Klánovicím, ale celé této části hlavního města.

Dalším záležitostí, kterou řeší vedení městské části, je parkování u železniční zastávky. Radnice tu uvažuje o zřízení plošného parkoviště, starosta však odmítl, že by plánovali postavit velké záchytné parkoviště, jako je na Černém Mostě. Chystané parkoviště má za cíl dostat auta z ulic u nádraží a přednostně by mělo sloužit Pražanům, dodal Polák.

Klánovice jsou ve směru na Kolín poslední stanicí Prahy, do které v osobních vlacích platí kupon na pražskou městskou hromadou dopravu. Někteří obyvatelé Středočeského kraje proto nechávají auta u nádraží a pokračují do Prahy vlakem. V současné době se pracuje na vytvoření jednotného integrovaného dopravního systému mezi Prahou a Středočeským krajem. Pokud veřejná doprava bude propojena, Klánovice by už nemusely být poslední zastávkou a problém se stavbou velkého záchytného parkoviště by řešil Středočeský kraj.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!