Přejít na obsah

Klatovská nemocnice má nové oddělení ošetřovatelské péče

zpět
11.2.2016
nemocnice, pokoj, lékař, pacient
zvětšitnemocnice, pokoj, lékař, pacientZdroj: Shutterstock

nemocnice, pokoj, lékař, pacient | Zdroj: Shutterstock

 

Nové oddělení s deseti lůžky dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) zprovoznila Klatovská nemocnice, druhé největší zdravotnické zařízení v Plzeňském kraji. Podobná lůžka dosud byla jen v Plzni.

Pro nemocnici v Klatovech to byl poslední typ lůžek, který ji dosud chyběl. První pacienty přijalo oddělení minulý týden, kapacitu brzy zcela zaplní, řekl ČTK ředitel nemocnice František Lešundák.

Oddělení DIOP je pro pacienty, kteří jsou často v bezvědomí, už ale mimo akutní ohrožení života. Některé životní funkce jsou však závislé na přístrojích a pacienti potřebují péči odborného personálu. Nepotřebují přímo lékařskou péči jako na oddělení následné intenzivní péče (NIP), ale nelékařský personál, který sleduje monitory životních funkcí, podává předepsané léky, polohuje pacienty, rehabilituje s nimi a podobně, řekl ředitel. Nemocnice kvůli novému oddělení loni přijala 12 nových zaměstnanců, převážně ošetřovatelek a sester.

Lůžka DIOP zřídila nemocnice s náklady kolem dvou milionů korun, velkou část kryla dotace ministerstva zdravotnictví. Všichni současní pacienti oddělení byli dosud na lůžkách NIP, kterých je v Klatovech šest. „V případě DIOP i NIP jde lůžka, kterých je velká potřeba. Obsadit bychom je mohli ze dne na den, ale hledáme skutečně nejvhodnější pacienty jak ve smyslu diagnózy, tak i podle spádovosti, aby je mohli jejich blízcí pokud možno pravidelně navštěvovat,“ doplnil Lešundák.

Nové oddělení je v budově, která patří k nejstarším v areálu. Část budovy je nevyužitá. „Jednáme o tom, že bychom v nemocnici zřídili iktové centrum, což je pracoviště, které se specializuje na diagnostiku a léčbu akutních cévních mozkových příhod,“ uvedl ředitel. Toto centrum ale musí být součástí traktu intenzivní péče, tedy v hlavním monobloku. Tam by obsadilo prostory současného oddělení následné intenzivní péče, které by se přemístily do volných prostor vedle pracoviště.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Klatovská nemocnice má nové oddělení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné