Klatovská záchranka přišla o šéfa. Proč?

O dlouholetého ředitele přišla nečekaně Zdravotnická záchranná služba v Klatovech. Svatopluka Dvořáka minulý týden odvolala z funkce Rada Plzeňského kraje. Řízením klatovské záchranky byl pověřen Bohumil Černý, ředitel záchranné služby v Domažlicích…

Klatovy – Řízením klatovské záchranky byl pověřen Bohumil Černý, ředitel záchranné služby v Domažlicích. Včera to potvrdil Pavel Karpíšek, radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí. Vyjádřil se i k důvodu odvolání Svatopluka Dvořáka.

„Průběžně plníme usnesení Rady Plzeňského kraje z roku 2003, kdy bylo rozhodnuto o sloučení všech záchranných služeb v kraji do jedné organizace. Odvolání Svatopluka Dvořáka je pouze jedním z kroků, které k tomu vedou,“ řekl Karpíšek.

Dodal, že klatovská a domažlická záchranka jsou vedle plzeňské, pod niž už spadá několik okresů, nyní jediné v celém kraji.

Podle jeho tvrzení nemá rozhodnutí rady nic společného s kvalitou Dvořákovy dosavadní práce.

„Naopak, v Klatovech se odehrála spousta dobrých věcí, na které je třeba navázat a za které je nutné poděkovat,“ poznamenal Karpíšek.

Jak uvedl, zdravotnické záchranné služby budou do jedné organizace sloučeny k 1. červenci letošního roku.

„Souběžně s procesem slučování poběží výběrové řízení na ředitele, do nějž se mohou samozřejmě přihlásit všichni dosavadní šéfové jednotlivých záchranek,“ konstatoval radní.

Na dotaz, proč při rozhodováním mezi odvoláním Dvořáka a domažlického Černého, který je z hlediska práce v záchranné službě mnohem méně zkušený, padla volba právě na Dvořáka, Karpíšek prohlásil:

„V kraji máme trochu problémy se zprivatizovanou dopravou, zatímco domažlická záchranka ji má pod sebou. Jde ale skutečně pouze o technické rozhodnutí, nikoli o špatnou práci, osobní záležitosti nebo dokonce averzi.“

Svatopluk Dvořák své odvolání odmítl komentovat. „Po zkušenostech z minulosti se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl. Na náš dotaz pouze upřesnil, že nejde o špatné zkušenosti s médii.

Za nestandardní pokládá postup krajských radních členka Zastupitelstva Plzeňského kraje a starostka Sušice Jiřina Rippelová.

„Chápala bych, kdyby radní v rámci připravovaného sloučení záchranných služeb Svatopluka Dvořáka sice odvolali, ale zároveň ho pověřili řízením organizace až do doby jejího zániku. V těchto situacích navíc bývá zvykem uvést pádný důvod odvolání, což v tomoto případě postrádám. Nicméně rada rozhodla, jak rozhodla, a já jako zastupitelka to mohu pouze vzít na vědomí,“ uvedla včera Rippelová. Ta je s dosavadní prací klatovské záchranky naprosto spokojena.

„Vždy bez problémů spolupracovala s naší nemocnicí i záchrannou službou,“ podotkla starostka.

Člen Rady Plzeňského kraje Pavel Karpíšek se stručně vyjádřil i k budoucímu fungování sloučené záchranné služby. Pacienti prý žádnou změnu k horšímu nepocítí. Klatovský dispečink právě tak jako domažlický podle něj navíc zůstanou v provozu ještě nějaký čas i poté, co záchranky v těchto dvou městech zaniknou.

„Budou existovat ještě nejméně do konce roku, možná i déle. Výběrové řízení na modernizaci společného operačního střediska bylo teprve vypsáno. Právní subjektivita budoucí organizace a existence různých dispečinků jsou dvě naprosto odlišné záležitosti,“ prohlásil Pavel Karpíšek.

IVANA HARANTOVÁ, Klatovský deník

Ohodnoťte tento článek!