Klatovskou nemocnici povede dosavadní krizový šéf Lešundák

křeslo, výpověď

Dosavadní krizový šéf klatovské nemocnice František Lešundák vyhrál výběrové řízení a povede druhou největší nemocnici v Plzeňském kraji dál. Do konkurzu se přihlásilo pět uchazečů, Lešundák předložil nejlepší plány a koncepci rozvoje nemocnice.

Hlavním cílem největšího krajského zdravotnického zařízení bude dokončení stavby nového objektu za víc než miliardu korun, přestěhování nemocnice a také vylepšení dosavadní ekonomické situace, řekl krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

Lešundák podle něj jednoznačně přesvědčil devítičlennou komisi také orientací ve zdravotnické problematice a v managementu, v neposlední řadě dobře vychází se zaměstnanci. Záhy po nástupu letos v lednu se také dobře vypořádal s odborovou akcí lékařů Děkujeme, odcházíme.

„Zná nemocnici, rozumí jí, ví, co potřebuje, a má určitou vizi, kam tu nemocnici posunout. Posunout ji k prosperitě, ke spokojenosti a na místo, které jí patří, to znamená druhé největší nemocnice v Plzeňském kraji,“ shrnul radní.

Podle hejtmanova náměstka Ivo Grünera přesvědčil Lešundák i tím, že nabídl ekonomické řešení nemocnice. Letos má povolenou ztrátu 73 milionů korun. „Nerad odcházím od rozdělané práce. Chci se za tři roky dostat v hospodaření k nule, to je velká výzva,“ řekl ČTK Lešundák.

Když v lednu nastupoval, měla nemocnice povolenou roční ztrátu 102 milionů Kč, kterou se mu podařilo o 30 milionů snížit. „Na příští rok počítáme se ztrátou 48 milionů, pak ještě méně a v roce 2014 být na nule,“ uvedl ředitel. Připustil, že jeho cíle ovlivní to, co pojišťovny dovolí.

Lepší ekonomiky se chce dobrat navýšením výkonů, větším množstvím jednodenní chirurgie, sdílením lůžkového fondu i lůžky dlouhodobé péče. „Budeme mít novou krásnou nemocnici, máme skvělé týmy lékařů, jinak ani nemůžeme než navyšovat výkony a nemocnici využívat. Pojišťovny nám to ale musejí povolit o víc než jen o pět procent,“ uvedl Lešundák. Například porody chce zvýšit ze současných 500 na 700 za rok.

Celkem se kumulovaná ztráta nemocnice vyšplhala na víc než 150 milionů korun. Kraj jí chce pomoci tím, že do základního majetku začlení novou zdravotnickou techniku. I Šimánek tvrdí, že ekonomicky se může nemocnice vzpamatovávat jen tehdy, pokud jí to pojišťovny dovolí. Pokud dovolí a zaplatí navýšení výkonů a zaplatí řádně všechny lékaře.

Nemocnice v Plzeňském kraji mají také dlouhodobě výrazný úhradový handicap v porovnání s krajskými nemocnicemi v jiných krajích. Například oproti jihočeským nebo středočeským nemocnicím dostávají nemocnice v Plzeňském kraji zhruba o 3000 korun za lůžko a den méně.

Ohodnoťte tento článek!