Klaudiánova nemocnice má nedostatek lůžek na interně, situace je dost vážná

Interna bude potřebovat v budoucnu více lůžek.Nemocných pacientů totiž stále přibývá. Zvyšuje se i počet dlouhodobě nemocných a sociálních lůžek je málo. Počet lůžek je na hranici kapacity

Špičkové oddělení Klaudiánovy nemocnice – interna bude potřebovat v budoucnu více lůžek. Nemocných pacientů totiž stále přibývá. Zvyšuje se i počet dlouhodobě nemocných a sociálních lůžek je málo. Počet lůžek je na hranici kapacity.

Mladá Boleslav – Zatím to zvládáme, hlásí doktoři z interny Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Dobře ale vědí, že situace s počtem lůžek nebude dlouho unesitelná.

Počet pacientů hospitalizovaných na interně totiž neustále roste. Dlouho se přitom jejich počet nezměnil.

Počty lůžek interny Klaudiánovy nemocnice nechalo zredukovat ministerstvo zdravotnictví na 110. Jen v pondělí a v úterý tohoto týdne na interním oddělení přijali neuvěřitelných 64 pacientů.

„Máte pravdu, situace se opravdu zhoršuje, protože počet pacientů neustále stoupá. V roce 2004 jsme hospitalizovali 7169 pacientů. To je dvakrát více než před deseti lety,“ řekl primář interny Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi Jiří Kotouš.

Podle něho lékaři situaci zatím zvládají, protože všechna oddělení v nemocnici spolu dobře spolupracují a různě si vypomáhají.

„Když sem přivezou pacienta s infarktem, tak mu musíme pomoci i kdybychom ho měli dát na jiné oddělení. Je to naše morální, právní i etická povinnost,“ uvedl Kotouš s tím, že situace by se mohla zlepšit po přeměně nemocnice na akcivou společnost.

Jistý počet lůžek na interně, kde se léčí akutní choroby vnitřních orgánů, zabírají dlouhodobě nemocní, staří a sociálně nezaopatření pacienti.

O ty se totiž často v době vážné nemoci nemá kdo postarat a v případě jejich propuštění do domácí léčby u nich často hrozí komplikace nebo i předčasná smrt.

Takové pacienty by měly přebírat hospic, nebo mohou být umísťováni na sociální lůžka či lůžka následné péče.

Všechny tyto kapacity jsou ale většinou plně zatížené a lékaři se tak dostávají do patové situace, kdy nemohou z nemocnice propustit pacienty o kterých vědí, že se sami o sebe v době pokračující choroby nedokáží postarat.

Situace je tak trochu zaviněna i lhostejností příbuzných těchto pacientů. Interna v Klaudiánově nemocnici navíc často přebírá také pacienty s akutním onemocněním z jiných okresů, jako jsou Mělnicko, Nymbursko či Praha východ a podobně.

Vybavení Klaudiánovy nemocnice je totiž velmi kvalitní a některé lékařské úkony s použitím speciálních přístojů dokáží udělat jen v Mladé Boleslavi. Interna má 24hodinovou nepřetržitou příjmovou službu.

Pacienti zde často zůstavají jen čtyři až pět dnů a odcházejí uzdravení do domácí pěče. Na tak obrovský počet pacientů je úmrtnost jen 3,59 procenta. Většinou jde o velmi vážně nemocné pacienty s pokročilými stádii chorob, což je nebývalý úspěch.

Boleslavský deník

Ohodnoťte tento článek!