Klaudiánova nemocnice: radiologie je plně digitalizovaná

Radiologické oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi se svým vybavením řadí k nejmodernějším v republice. Odpadla práce s chemikáliemi při vyvolávání filmů, lékaři hodnotí obrazy na monitorech a pacient si odnese svoji dokumentaci na jediném CD…

Počítačové zpracování obrazu nabízí nejen širokou škálu úkonů, ale také možnost odeslat obraz pomocí internetu ke konciliu na specializované oddělení.

„Mít digitální rentgen znamená, že nadále používáme paprsky X, ale ozáříme jimi speciální kazetu. Tu zasuneme do laserové čtečky a obrázek je během chvíle hotov v podobě elektrických impulsů,“ vysvětlil Petr Šváb, primář radiologického oddělení mladoboleslavské nemocnice.

Pořízení tohoto zařízení nebylo pro Klaudiánovu nemocnici levnou záležitostí. Prvotní investice se ale může vrátit díky tomu, že nemocnice už nemusí kupovat chemikálie a filmy. Do práce radiologického oddělení patří nejen rentgeny, ale také ultrazvuk, výpočetní tomografie, angiografie a mamografie.

Mezi nové výkony se na oddělení v průběhu loňského roku přiřadily kontrastní vyšetření ramenního kloubu (CT artrografie), střev (enteroklýsa a CT enteroklýsa), obstřiky nervových kořenů a kloubků páteře. Zcela ojedinělým výkonem se stala tzv. radiofrekvenční ablace.

„Jedná se o ošetření nádoru působením tepla a tento výkon provádí pouze několik specializovaných center v Evropě,“řekl primář Šváb.

„Rovněž na angiografii jsme vloni udělali obrovský kus práce. Podstatně se zlepšila diagnostika i zákroky, kdy bez náročné operace z jediného vpichu v třísle jsme schopni opravovat cévy.“ Na angiografickém pracovišti spolupracují lékaři s IKEMem.

„Velmi si spolupráce vážím, je zárukou kvalitního ošetření pacientů s poruchami průchodnosti cév,“ řekl Šváb. Uzavírání cév patří mezi nejčastější civilizační choroby.

Zvláštností radiologického oddělení v Klaudiánově nemocnici je také to, že nabízí běžná ultrazvuková vyšetření bez předchozího objednání.

„Mamografické snímky vyhodnocujeme v den vyšetření a v případě potřeby doplníme ultrazvukem, což není běžné,“ řekl Šváb. Dále by uvítal ucelené mamacentrum, kde provoz zcela přizpůsobí potřebám žen.

Novinkou je instalace přístroje magnetické resonance. V prostorách oddělení je už připravena místnost. Nyní čekají, kdy se potřebné zařízení zakoupí.

„Jedná se o investici řádově v desítkách milionů korun, ale moderní nemocnice se již bez této metody neobejde,“ řekl Šváb. Podle primáře Petra Švába by ale bylo zapotřebí provést stavební úpravy celého oddělení.

„Servis pro pacienty přece není jen v tom, že jim nabídneme kvalitní přístroje,“ tvrdí. Rád by přizpůsobil oddělení potřebám pacientů i personálu.

„Mým cílem je, aby pacient při vstupu na oddělení cítil vstřícnou atmosféru a neměl strach z temných prostor. Lékařům především chybí pracovny, tzv. popisovny,“ podotkl Šváb. Podle jeho slov vše záleží na jednání s vedením Klaudiánovy nemocnice.

„Chtěl bych, aby se na radiologickém oddělení cítili dobře pacienti i personál,“

uzavřel primář Petr Šváb.

Hana Koišová, Boleslavský deník

Ohodnoťte tento článek!