Přejít na obsah

Klaudiánova nemocnice utrácí desítky milionů korun

zpět
9.10.2010
peníze, léky
zvětšitpeníze, lékyZdroj: www.gevestor.de

peníze, léky | Zdroj: www.gevestor.de

 

Pracovníci, a především pacienti nukleárního oddělení Klaudiánovy nemocnice mají k dispozici nový přístroj.

Několika násobně se tak zlepší diagnostické možnosti u některých onemocnění. Výhodou nového aparátu, zvaného SPECT/CT, je možnost kombinovaného nukleární a rentgenového vyšetření.

„Umožňuje nám to zrychlit diagnostiku některých závažných onemocnění,“ vysvětlil MUDr. Tomáš Kolín s tím, že doposud bylo třeba obě vyšetření provádět odděleně. Nyní tedy stačí jediná návštěva specialisty. SPEC/CT, jenž byl v nemocnici právě instalován, stál astronomických 22,5 milionu korun. Byl ale pořízen z prostředků Regionálního operačního programu Středočeského kraje. Pracovníky nyní čeká proškolení, jak s přístrojem pracovat. Každý týden je na oddělení ambulantně a při plném vědomí vyšetřeno cca 80 pacientů všech věkových kategorií. A v čem spočívá pokrokovost tohoto drahého zařízení? Nukleární vyšetření založené na záření radioaktivních látek umí sice velmi spolehlivě odhalit nádor, ten je ale obtížné lokalizovat. Rentgenové CT naopak neodhalí onemocnění, ale lze jím velmi přesně určit, kde se nemocná tkáň nachází. „Jedná se o spojení dvou přístrojů, ale účinnost pro diagnózu může být několikanásobná. Je to obrovské zlepšení diagnostiky nádorových a zánětlivých onemocnění,“ zdůraznil Kolín.

Čekací doba na vyšetření je od okamžitého zhruba dva až tři měsíce, podle závažnosti pacientova stavu.

Nejvíce pacientů přichází s kostními onemocněními, jak ale upozornil Tomáš Kolín, přístroj lze využít i u jiných neduhů.


Autoři

Ondřej Bukáček, ČTK

Komentovat článek: Klaudiánova nemocnice utrácí desítky milionů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Klaudiánova nemocnice utrácí desítky milionů…

Komentáře

další 2 komentáře
MUDr. Tomas Kolin Novinářský paskvil  | 9. 10. 2010 18:29

Pisu bez diakritiky - z Vidne z kongresu Evropske asociace nukl. mediciny. Nazev clanku se mnou konzultovan nebyl. Pristroj je velmi moderni, prinosny, placeny pres Brusel, cena odpovida. Slabinou je nevelke mnozstvi lekaru oboru NM v cele Ceske republice.

Dr.Bouzek Novinářský paskvil  | 9. 10. 2010 10:04

Nadpis článku čtenáře láká k četbě článku, kde očekává nějakou korupci v našem zdravotnictví v Klaudiánově nemocnici. Nakonec v našem zdravotnictví vpodstatě běžná věc. Přitom podle textu se má jednat o velmi dobrý diagnostický přístroj a 22 milionů není zase tak velká částka. Pokud bude mašina vytížena, bude mít kvalitní obsluhu a pomůže zpřesnit diagnostiku tak to nejsou vyhozené peníze. Už mnoho let v medicíně nestačí jen poklep, poslech,pohmat. Jde jen o to, aby nebyly dvě mašiny hned vedle sebe a měl je kdo obsluhovat. A taky aby se nekupovali předraženě. Tato kritika v článku není. Není nic špatného na tom, kupovat přístroje, které medicínu posouvají někam dál.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné