Klaus: Model, který prosazuje Rath, není v zájmu pacientů

Model, který ve zdravotnictví prosazuje ministr David Rath, není podle prezidenta Václava Klause v souladu se zájmy pacientů. Klaus v pořadu Radióforum stanice Český rozhlas – Radiožurnál řekl, že jde o model založený pouze na zájmech lékařů…

PRAHA –

Klaus poznamenal, že to, co Rath dělá, říká a navrhuje, je v podstatě známé, banální, samozřejmé a učebnicově jasné, nicméně je to jeden z několika modelů financování zdravotnictví a uspokojování zdravotní péče. Rath podle Klause „hraje v rámci tohoto jednoho modelu“.

„Je to model absolutně, principiálně špatný, protože je to model, který je založený na jednom jediném zájmu, a to je zájem 'rathů' neboli lékařů, zatímco účastníkem toho procesu zdravotnictví je samozřejmě víc subjektů. Je tam též pacient. A to, co pan Rath dělá, to je antipacientovský postoj, antipacientovský model,“ prohlásil Klaus.

Mezi Klausem a Rathem panují velmi chladné a napjaté vztahy. Počátek mají v době, kdy Klaus loni na podzim nechtěl Ratha jmenovat ministrem, dokud se Rath nevzdá funkce prezidenta České lékařské komory.

Rath na to ještě před jmenováním reagoval několika ostrými výroky, mimo jiné Klaus označil za vrtošivého staříka, který z něj má mindrák. Také o něm řekl, že se chová jako monarcha či umanuté dítě.

Od těchto výroků se později distancoval premiér Jiří Paroubek (ČSSD), který Ratha do funkce ministra vybral a prosazoval. Paroubek řekl, že Rath by některé výroky pronášet neměl a v některých věcech by měl „brzdit“.

ČTK

Juraj Řepka

Pan prezident používá slovník jako z časů, když byl ještě premiérem a stavěl lékaře proti pacientům. Zapoměl, že to byl on,kdo fenomen Rath vytvořil, když lékaře přehlížel. Nezměnil se a chce patrně,aby finančně dehonestovaný lékař kvalitně léčil, zapomíná, že už jsme v EU. Co se týče prohlášení pana ministra o vrtošivém staříkoviasi se dost trefil, což prokázal pan prezident, když nejmenoval soudkyni, protože jí nebylo ještě 30let,ale pouze 29 a něco.

PharmDr. Viera Daňová

Plne súhlasím s názorom pána prezidenta Klausa. Článok ma presvedčil o tom, že pán prezident do toho naozaj veľmi dobre vidí. Myslím si že tento model pána Ratha je tendenčný a účelový. Pán Rath má nielen protipacientský postoj, ale aj je zároveň proti lekárnikom.

Ja si skutočne myslím, že toto opatrenie v prípade menších a stredne veľkých lekární, ktorých je hodne, je vyslovene likvidačné. Pán minister Rath nadŕža lekárom, nedopraje aby si lekárnici trochu zarobili. Na jednej strane lekárnikom uberie a na druhej strane má vraj v úmysle viac preplácať lekárom za výkony???

Podľa mňa to nie dobrá cesta. Ja osobne som zo Slovenska a možem porovnávať zmeny ktoré prebiehajú v oboch krajinách, a skutočne možem povedať, že reforma ktorá sa udiala a prebieha na Slovensku má aspoň nejakú koncepciu.

PharmDr. Viera Daňová

Odborný zástupca a vedúca lekárne

Richard Irgl

K článku „Klaus: Model, který prosazuje Rath, není v zájmu pacientů“ Stručně řečeno: Rath je proti všem (lékaři, pacienti, lékárníci, president, smysluplná reforma zdravotnictví), jen proti ČSSD ne (vděk?) Klaus je senilní stařík, který má letitou averzi proti lékařům jako stavu (zřejmě proto, že to nejsou ekonomové), obzvláště vůči Rathovi, který si o tuplovanou dávku averze sám řekl…

Klaus: Model, který prosazuje Rath, není v zájmu pacientů
Ohodnoťte tento článek!