Klaus odmítl zákaz privatizace nemocnic

Prezident Václav Klaus ve středu vrátil Sněmovně zákon o hluku, v němž byl i paragraf o zákazu převodu nemocnic ve správě krajů na obchodní společnosti. Poslanci budou o zákonu rozhodovat znovu…

Zákon se znovu vrátí do Sněmovny

„Nepovažuji za možné takto závažnou politickou otázku řešit – jakoby mimochodem – ve zcela nesouvisejícím zákoně,“ uvedl prezident v odůvodnění.

Podle Klause zákon, který Sněmovna přijala 21. ledna, jen dále prohlubuje neuspokojivý stav české legislativy a jeho účinnost by znamenala další krok k zaplevelení právního řádu.

Prezident pochybuje i o obsahu návrhu. „Jsou-li jednou nemocnice převedeny do sféry kompetence krajů, pak je přinejmenším sporné, zda by stát měl kraje dodatečně omezovat při volbě právní formy, kterou budou v prosazování nemocnic používat,“ píše Klaus.

O osudu zákona tedy znovu rozhodnou poslanci. „Myslím, že veto prezidenta bude přehlasováno,“ řekl Právu poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL), místopředseda zdravotního a sociálního výboru.

Upozornil, že sporný paragraf nic neřeší. „Je to jen politická deklarace. Převodu nemocnic nezabrání,“ dodal.

Spor už od podzimu

Kolem uvedeného paragrafu v zákoně byl už na podzim boj mezi levicí a pravicí. Nejdříve ho Sněmovna zásluhou levicových poslanců prosadila, ale Senát, kde má většinu pravice, zákaz převodů odmítl a zákon vrátil Sněmovně.

Ta ho v lednu opět schválila. Levice přitom argumentuje tím, že kdyby se z nemocnic staly obchodní společnosti, nemusely by poskytovat komplexní péči a vybíraly by si jen lukrativní obory.

ODS považuje zákaz převodu na obchodní společnosti za protiústavní a zvažuje stížnost k ústavnímu soudu.

Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) prohlásil, že zákon, i kdyby platil, krajům nezabrání převádět nemocnice na obchodní společnosti.

Bendl a spolu s ním další hejtmani, kteří to tvrdí, mají v podstatě pravdu. Příslušný paragraf skutečně mnoho neřeší.

Jiný zákon, a to zákon číslo 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů krajům totiž umožňuje organizace zřizovat a rušit. A toho kraje při převodu nemocnic zřejmě využijí.

Na veto zákazu doplatí občané

V praxi to bude vypadat tak, že se nemocnice převede z režimu příspěvkové organizace do režimu obchodní společnosti.Nemocnice přitom zůstane ve vlastnictví krajů.

Ministerstvo zdravotnictví s tím zřejmě nemůže nic udělat a bude se muset opírat o jednání s nemocnicemi, aby zachovaly strukturu péče.

Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub se domnívají, že na prezidentovo veto zákazu převodu nemocnic na obchodní společnosti doplatí občané.

„Nečekal jsem, že by právě Klaus jako čestný předseda ODS bránil vytunelování nemocnic,“ prohlásil ve středu prezident komory David Rath.“Je to nezodpovědné, nakonec to zaplatí všechno občané,“ varoval.

Předseda LOK Milan Kubek věří, že Sněmovna Klausovo veto přehlasuje a zákon nakonec privatizaci nemocnic zamezí.Sněmovnou už v prvním čtení prošel komplexnější zákon upravující statut nemocnic.

Předpokládá vznik sítě spádových nemocnic jako neziskových veřejných zdravotnických organizací.Jedna taková nemocnice by měla být zhruba na jeden bývalý okres a v síti by měly být i fakultní nemocnice.

Tím by byl zajištěn přístup k bezplatné zdravotní péči. Ostatní nemocnice by se pak mohly privatizovat.

Právo

Ohodnoťte tento článek!