Přejít na obsah

Klaus podepsal první fázi reformy českého zdravotnictví

zpět
29.9.2011
Václav Klaus
zvětšitVáclav KlausZdroj: www.hrad.cz

Václav Klaus | Zdroj: www.hrad.cz

 

Prezident Václav Klaus dnes podepsal první fázi reformy českého zdravotnictví. Novela celkem šesti zákonů, kterou počátkem měsíce sněmovna schválila přes veto Senátu, nově zavádí připlácenou nadstandardní zdravotní péči. Zvyšuje také poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den.

O prezidentově kroku ČTK informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. Změna začne platit od ledna 2012.

Pacienti nově budou ze svého hradit léky do 50 korun a podpůrné léky, například na vysoký tlak. Naopak lidé nebudou platit 30 korun za položku na receptu, ale stejná částka se bude platit za celý recept.

Novela také umožňuje fúzi pojišťoven.

Opozice poté, co sněmovna normu 6. září přijala, avizovala, že novelu napadne u Ústavního soudu, a to kvůli nadstandardu i poplatkům. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ale předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod, neboť rozdělením péče se její standard nesnižuje.

Klausem dnes podepsaná novela, kterou kromě levicové části politického spektra kritizovala i Česká lékařská komora a odbory, fakticky ruší zákaz připlácení za lepší péči. Zaveden bude standard, na který budou mít pacienti nárok ze zdravotního pojištění. Za nadstandard by si pak připláceli.

Podle kritiků ale novela nestanoví, kdo a na základě jakých kritérií bude standardy určovat. Odborníci mají nejprve určit výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů.

Další změna předpokládá zavedení aukcí na léky. Zmocnění k jejich provádění má lékový úřad, který bude vytvářet seznamy léků pro předepisování. Pro lékaře i pacienty by nebyly léky mimo seznam výhodné, úhrada z pojištění by byla nižší a stoupl by doplatek pacienta.

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny musí vrátit třetinu zůstatků na svých účtech zpět do systému pojištění. To podle ministerstva zdravotnictví pokryje zvýšené náklady v důsledku růstu daně z přidané hodnoty. Celkem má jít asi o 5,4 miliardy korun.


Komentovat článek: Klaus podepsal první fázi reformy českého…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné