Klaus podepsal zákony reformy zdravotnictví a sociální oblasti

václav klaus

Prezident Václav Klaus podepsal soubor zákonů, které jsou součástí vládní reformy ve zdravotnictví a sociální oblasti. O rozhodnutí prezidenta ČTK informoval jeho mluvčí Radim Ochvat.

Klaus podepsal i novelu, podle které dolní sazba daně z přidané hodnoty příští rok stoupne na 14 procent ze současných deseti procent, od roku 2013 se sazby mají sjednotit na 17,5 procenta.

Zákony vládní zdravotní a sociální reformy dříve odmítl Senát, sněmovna ale jeho veto po několikadenních obstrukcích opozice hlasy koaličních poslanců přehlasovala. Po podpisu prezidenta už nestojí vládním reformním zákonům nic v cestě.

Druhou část vládní reformy zdravotnictví tvoří několik norem. Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient má například získat právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty.

Zákon o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut – nejvýše na 20 minut. Záchranáři také budou mít zákonnou možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.

Zákon o specifických zdravotních službách upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace můžu a transsexualitu. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech. Umělé oplodnění bude moci podstoupit žena nejvýše do 49 let.

Změny, se kterými počítají zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a záchranné službě začnou platit od 1. dubna příštího roku. První dopady reformy ale pocítí na svých peněženkách pacienti už od 1. prosince, kdy jim stoupnou poplatky za den v nemocnici z 60 na 100 korun. Od 1. ledna ale naopak budou platit 30 korun za recept, ne jako dosud za položku na receptu.

Podle novely zákona o zdravotním pojištění, kterou dnes prezident také podepsal, budou pojišťovny nově hradit dívkám ve věku od 13 do 14 let očkování proti rakovině děložního čípku. V případě asistované reprodukce budou pojišťovny ženám platit čtyři pokusy místo tří v případě, že při prvních dvou pokusech se bude používat jedno, nikoli více embryí. Také tato pravidla by měla platit od 1. dubna.

Prezident svým podpisem potvrdil také novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi a změnu zákona o zaměstnanosti. Vláda mění mimo jiné systém sociálních dávek a zpřísňuje pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti.

Různé sociální dávky bude podle předloh nově vyplácet jen úřad práce. Lidé je budou moci čerpat rovněž prostřednictvím sociální karty. Celková výše rodičovského příspěvku se při dvouleté, tříleté a čtyřleté variantě sjednotí na 220.000 korun. Srážku ve výši asi deset procent mohou čekat lidé, kteří nebudou posílat starší dítě do školy.

Příspěvek na péči se sice bude dál dávat postiženým lidem „na ruku“, změní se však pravidla pro jeho poskytování. U příspěvku na bydlení se jeho vyplácení omezí na sedm let během deseti let. Výjimku budou mít například lidé nad 70 let. Příspěvek budou moci úřady vyplácet přímo pronajímateli.

Novela zákona o zaměstnanosti počítá například s úpravou odpracované doby, která je podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti. Lidé budou moci dostat po dvou měsících po registraci na úřadu práce nabídku veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně. Pokud ji uchazeč o zaměstnání bez vážných důvodů odmítne, bude vyřazen a nebude dostávat podporu v nezaměstnanosti.

Podle ČSSD jde o protiústavní opatření a chystá proto stížnost na tento zákon u Ústavního soudu. Sociální demokraté zvažují i to, že kvůli způsobu schválení norem ve sněmovně, kde vládní koalice v reakci na opoziční obstrukce sloučila rozpravu k více normám, napadnou u Ústavního soudu celý balík vládních reformních zákonů.

Ohodnoťte tento článek!