Klecová lůžka jsou v Česku čtyři roky zakázána

Titulní obrázek

Používání klecových lůžek je v Česku už několik let zakázáno, shodují se ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Reagovala tak na reportáž o jejich používání v Česku, kterou v úterý odvysílala britská stanice BBC. Ve výjimečných případech je ale možné použít lůžka síťová nebo postele s postranicemi…

„Stále platí zrušení klecových lůžek rozhodnutím ministra z roku 2004,“ řekl Právu tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle něj je ale za jasně vymezených podmínek a po vyčerpání jiných prostředků možné v psychiatrických léčebnách použít lůžka síťová.

„Ve výjimečných případech se jako ochranné prostředky omezující pohyb osob používají postele s posuvnými postranicemi,“ připustil tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Jiří Sezemský.

Zákon o sociálních službách je podle něj umožňuje použít v případě, že člověk ohrožuje svoje zdraví a život. Také v sociálních ústavech ale obecně platí zákaz klecových lůžek.

Ministerstvo: šlo o postele s bočnicemi

Podle MPSV nebyla na záběrech BBC klecová lůžka, ale dětské postýlky s bočnicemi.

„Celá reportáž je omyl, o žádná klecová lůžka nejde. Přesto pošleme na místa inspekci,“ uvedl Sezemský. Kriticky se k reportáži staví také ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích Ivan David.

Podle něj se postýlky s vysokými postranicemi překryté sítí, tzv. síťová lůžka, nyní v léčebně nepoužívají. „Ale máme je tu, a pokud by to bylo nevyhnutelné, použili bychom je,“ řekl Právu David. Vždy prý ale se souhlasem rodičů nebo poručníka pacienta.

Podle něj jde o jednu z možností, jak zklidnit pacienta v případech dlouhodobé neztišitelného neklidu, pokud nestačí domluva ani léky. Horší variantou je podle něj izolovaná místnost, kde je nemocný bez sociálního kontaktu a bezprostřední kontroly.

Hana Škodová, Právo

Ohodnoťte tento článek!