Klener: Nemůžu zaručit, že kvalita péče zůstane stejná

Titulní obrázek

„Žijeme v demokratickém státě a každý má právo na svůj názor. Nikdo ale nebyl nucen tu petici podepsat. Navíc petice byla na ambulanci, kde nejsou těžce nemocní pacienti. Výtku, že to bylo eticky nepřijatelné chování, jednoznačně odmítám,“ říká v rozhovoru Pavel Klener…

Pavel Klener chtěl natolik zachovat suverenitu Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), že dokonce jako poslední řešení navrhoval jeho privatizaci. Ani s tím ale u pravicového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka neuspěl. Včera ho ministr odvolal.

HN: Jak vám ministr Julínek odvolání zdůvodnil?

Manažerská neschopnost. Že jsem neprosazoval ideu ministerstva začlenit ÚHKT do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Já to slučování považuji za iracionální. ÚHKT funguje perfektně, stejně perfektně funguje spolupráce s VFN. Nebyl mi předložen žádný relevantní argument, co to sloučení přinese ani po stránce faktické, ani ekonomické. Ministerstvo říká, že se ušetří 20 milionů, ale žádnou rozvahu, která by to dokazovala, jsem neviděl.

HN: Nám ministr řekl jako hlavní důvod to, že jste přispěl ke znejistění nemocných pacientů. Vytýká vám, že v ÚHKT nemocní pacienti podepisovali petici, kde bylo napsáno, že ústav zanikne a vy jste s tím nic neudělal…

To, že se u nás podepisovala petice proti zrušení ústavu, je pravda. Žijeme v demokratickém státě a každý má právo na svůj názor. Nikdo ale nebyl nucen tu petici podepsat. Navíc petice byla na ambulanci, kde nejsou těžce nemocní pacienti. Výtku, že to bylo eticky nepřijatelné chování, jednoznačně odmítám.

HN: Co bude znamenat sloučení ÚHKT a VFN pro pacienty?

Jistě, léčba bude pokračovat. Nemůžu ale zajistit, že bude stejně dobrá, protože to neovlivním. Jednotlivé části ústavu budou po sloučení patřit pod různé vedoucí.

Celý rozhovor si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!