Přejít na obsah

Klener: Nemůžu zaručit, že kvalita péče zůstane stejná

zpět
8.11.2007

"Žijeme v demokratickém státě a každý má právo na svůj názor. Nikdo ale nebyl nucen tu petici podepsat. Navíc petice byla na ambulanci, kde nejsou těžce nemocní pacienti. Výtku, že to bylo eticky nepřijatelné chování, jednoznačně odmítám," říká v rozhovoru Pavel Klener...

Pavel Klener chtěl natolik zachovat suverenitu Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), že dokonce jako poslední řešení navrhoval jeho privatizaci. Ani s tím ale u pravicového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka neuspěl. Včera ho ministr odvolal.

HN: Jak vám ministr Julínek odvolání zdůvodnil?

Manažerská neschopnost. Že jsem neprosazoval ideu ministerstva začlenit ÚHKT do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Já to slučování považuji za iracionální. ÚHKT funguje perfektně, stejně perfektně funguje spolupráce s VFN. Nebyl mi předložen žádný relevantní argument, co to sloučení přinese ani po stránce faktické, ani ekonomické. Ministerstvo říká, že se ušetří 20 milionů, ale žádnou rozvahu, která by to dokazovala, jsem neviděl.

HN: Nám ministr řekl jako hlavní důvod to, že jste přispěl ke znejistění nemocných pacientů. Vytýká vám, že v ÚHKT nemocní pacienti podepisovali petici, kde bylo napsáno, že ústav zanikne a vy jste s tím nic neudělal…

To, že se u nás podepisovala petice proti zrušení ústavu, je pravda. Žijeme v demokratickém státě a každý má právo na svůj názor. Nikdo ale nebyl nucen tu petici podepsat. Navíc petice byla na ambulanci, kde nejsou těžce nemocní pacienti. Výtku, že to bylo eticky nepřijatelné chování, jednoznačně odmítám.

HN: Co bude znamenat sloučení ÚHKT a VFN pro pacienty?

Jistě, léčba bude pokračovat. Nemůžu ale zajistit, že bude stejně dobrá, protože to neovlivním. Jednotlivé části ústavu budou po sloučení patřit pod různé vedoucí.

Celý rozhovor si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Klener: Nemůžu zaručit, že kvalita péče zůstane…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Klener: Nemůžu zaručit, že kvalita péče zůstane…

Komentáře

dalších 16 komentářů
nemocniční pediatr Re:Diskuze o nemocnicích v Praze a v Brně  | 8. 11. 2007 23:26

Vážený Silvestře, vaše znalost konkrétních ekonomických údajů je úžasná. Buď jste lékař který je svou prací frustrován a realizuje se v ekonomickém poradenství, nebo jste jedním z těch ekonomických jupíků, kteří nám obden z obrazovky sdělí že zdražení všeho od nového roku vlastně nic neznamená ( při jejich- vašem příjmu !). Zjistěte si prosím ze statistik poměr výdajů na zdravotnictví vzhledem k DPH, průměrnému platu v EU, a pak si to nechte projít hlavou. A pana profesora Klenera nechte být, nikdo z nás by nechtěl být jeho pacientem, ale když přijdou tlustý do tenkých,tak bychom chtěli všichni. Přeji vám zdraví, ikdyž s vámi bytostně nesouhlasím. Karel P.

Honza z nemocnice Re:Julínek to nemá lehké.  | 8. 11. 2007 22:21

Ať si říká kdo chce co chce, v dobách LOK udělal David Rath pro lékaře hodně. Netvrdím že každé jeho vyjádření bylo zrovna odpovídající, Ale z dnešního pohledu to o "vrtošivém staříkovi" dle mého soudu sedí jak .... do gatí ! Julínek funguje jako buldozer který silou upravuje terén pro soukromý milionářský (miliardářský )sektor. Privátní sektor je za vodou,dnes vládne ODS takže pojišťovny platí včas!??? Už dlouho jsem neslyšel vyjádření kolegy Jelínka, před volbami byl v televizi stále ?! Nestalo se mu něco ? Kdyby ho někdo viděl, dejte vědět !

Re:Diskuze o nemocnicích v Praze a v Brně  | 8. 11. 2007 21:06

A o kolik bude tedy více praktických lékařů a za jak dlouho, až se zruší,či sloučí některé nemocnice? Rozšíří se i domácí a ambulantní péče? Je toto také v nové koncepci? Dnes je jednodušší a levnější pro PL uložit pacienta do nemocnice,než vydat několik žádanek k odborným lékařům a zajistit převozy sanitou na tato vyšetření. Bude dostatek lůžek na specializovaných odděleních? Už nyní je někdy obtížné od nás z periferie předat pacienta na specializovaná lůžka prý z důvodu nedostatku lůžek! Což lidé dále od velkých měst jsou méněcenní?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné