Klener: Úředníci mi přišli jak za normalizace

Titulní obrázek

Odvolaný ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) profesor Pavel Klener chce dál bránit tomu, aby se ústav spojil s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN). Renomovaný odborník v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že podepíše petici proti sloučení a možná půjde příští týden i na demonstraci pacientů a zaměstnanců…

V rozhovoru pro časopis Týden Klener naznačil, že úředníci ministerstva zdravotnictví mu vyhrožovali zrušením ústavu, pokud jeho sloučení s VFN nepodpoří. Naopak za případnou poslušnost se mu chtěl ministr Tomáš Julínek (ODS) odvděčit tím, že by ho nechal v řídících pozicích.

Klener uvedl, že o plánovaném sloučení ví od 9. října, kdy byl pozván na ministerstvo s ředitelem VFN Janem Břízou. Ministrův první náměstek Marek Šnajdr oběma řekl, že ministerstvo rozhodlo začlenit ústav do VFN, že chce založit univerzitní nemocnici a ústav bude její součástí. Klenera zarazilo, proč ministerstvo se spojením tak spěchá. Ministr Julínek počítá s univerzitními nemocnicemi od roku 2009, zákon o nich ještě není připraven. „Oni mi řekli, že máme pouze dvě možnosti. Ústav zůstane zachován po sloučení, anebo mi nepřímo naznačili, že ústav zruší, mají k tomu prostředky. Když utáhnou kohoutky, půjde ten ústav do háje,“ uvedl profesor.

Ministerstvo zmrazilo peníze

Oba ředitelé dostali na setkání úkol vytvořit slučovací týmy a připravit analýzy. Návrhy měli předložit do dvou týdnů, podle Klenera to byl příliš krátký termín. K 31. říjnu předal tedy neúplné podklady a ministerstvo je zhodnotilo jako špatné. Bříza proti sloučení nijak nevystoupil, je ochoten na ně nemocnici připravit. Sloučením obou zařízení chce ministerstvo odhadem ušetřit ročně kolem 20 miliónů, tyto peníze půjdou na další zlepšení péče o pacienty s vážnými krevními chorobami. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt v ČT zdůraznil, že ministr má zodpovědnost za léčbu pacientů, ale i vůči daňovým poplatníkům, aby peníze byly využity efektivně. Sloučením se mají omezit zdvojené činnosti obou zařízení.

Klener vyčíslené úspory zpochybnil. Vytkl ministerstvu, že škrtlo ústavu příspěvek 40 miliónů na dobudování laboratoří. Cikrt oponoval, že ústav o peníze nepřijde, byly jen pozastaveny, než se rozhodne o dalším fungování ústavu a VFN.

Klener dále uvedl, že z jednání s ministerskými úředníky má stejný pocit, jako měl v roce 1971, když ho normalizační komise vyhazovala z kliniky. Podle Cikrta bylo odvolání profesora Klenera nutné, protože standardní nástroje komunikace s ním byly vyčerpány. Organizátory petice, pod níž je přes 3000 podpisů, vyzval, aby si přišli na ministerstvo ověřit fakta o plánovaném sloučení.

Právo

Ohodnoťte tento článek!