Přejít na obsah

Klienti pojišťoven nevyčerpali peníze z preventivních programů

zpět
27.6.2017
*finance, peníze, hospodaření
zvětšit*finance, peníze, hospodařeníZdroj: Shutterstock

*finance, peníze, hospodaření | Zdroj: Shutterstock

 

Klienti zdravotních pojišťoven loni nevyčerpali všechny peníze z preventivních programů, finanční prostředky zůstaly především na fondech prevence civilizačních chorob.

U Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se například u cukrovky vyčerpala zhruba čtvrtina. Na včerejší tiskové konferenci po jednání správní rady to řekl člen správní rady a předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO). U Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra (ZPMV) klienti z fondu na prevenci civilizačních onemocnění vyčerpali polovinu, sdělila na dotaz její mluvčí Hana Kadečková.

VZP, která má 5,9 milionu pojištěnců, na zdravotní programy loni vyčlenila asi 350 milionů korun. Pojišťovna přispívá na pohybové aktivity, sestavení jídelníčku nutričním terapeutem nebo odvykání kouření. „V loňském roce bylo na prevenci kardiovaskulárních onemocnění v rozpočtu schváleno 199 milionů, ale čerpáno bylo 183 milionů,“ uvedl Vyzula. „Je smutnou pravdou, že žádné přenastavení programu lidi k prevenci nepřivede,“ dodal předseda správní rady VZP Jiří Běhounek (za ČSSD).

Nejvyšší podíl nevyčerpaných peněz zůstal VZP u příspěvků pro diabetiky. Z 7,2 milionu korun byla využita necelá čtvrtina. Diabetici mohou čerpat peníze na různé pomůcky, jako jsou například jehly k inzulinovým perům nebo příslušenství k inzulinovým pumpám.

ZPMV měla na prevenci pro svých 1,3 milionu klientů loni 130 milionů korun, nevyčerpaných zůstalo 15. „Lidé se zatím příliš nezajímají o prevenci civilizačních onemocnění, jako je například rakovina prostaty, osteoporóza nebo kardiovaskulární choroby, kde jsme plánovali vydat 1,4 milionu korun, avšak skutečné čerpání příspěvku bylo jen na úrovni 700.000 korun,“ uvedla Kadečková.

Podle ní je ale enormní zájem o onkologická preventivní vyšetření. Zájem je o třetinu vyšší než plánované finance. „Nakonec jsme vyplatili na tomto příspěvku klientům přes dva miliony korun,“ dodala. Zájem je také o očkování proti žloutence, černému kašli a rotavirům.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která má třetí největší počet pojištěnců (1,25 milionu), vyhradila na prevenci 107,4 milionů korun.


Komentovat článek: Klienti pojišťoven nevyčerpali peníze z…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné