Klienty K-centra ohrožuje nekvalitní heroin

Klienty, které eviduje Kontaktní centrum pro drogově závislé, nejvíce ohrožuje v současné době nekvalitní heroin. Důvodem je skutečnost, že drtivá většina produkce pochází z Afghánistánu. Více než polovina z osmi stovek narkomanů, kteří se v centru zaevidují…

Ústí nad Labem – buď pod celým jménem nebo jen přezdívkou, dává přednost heroinu. V rámci včerejšího Dne otevřených dveří centra to uvedla vedoucí zařízení Radka Kobližková.

Skutečnost, že Ústecký kraj patří mezi jeden z nejohroženějších drogami v Česku, potvrzuje fakt, že loni centrum zaevidovalo 106 nových klientů. „Za letošní první pololetí je to pak již 77 lidí. Naše zařízení patří spolu s Prahou mezi nejvytíženější i v souvislosti s výměnným programem. Jen loni jsme vyměnili na sto tisíc injekčních stříkaček a dalšího zdravotnického materiálu,“ vypočítává Kobližková. Podle mínění primáře Oddělení soudního lékařství Masarykovy nemocnice Jiřího Fialky slouží činnost centra kromě jiného i k ochraně veřejnosti. „Navíc již pomalu nejsou k vidění narkomani se strašlivým hnisáním po celém těle. Snižuje se i počet úmrtí a péče center se projevuje na jejich vzhledu,“ míní lékař.

Na téměř třímiliónové roční dotaci K-centra se podílejí kromě ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí i Meziresortní protidrogová komise, Komunitní nadace, a 410 tisíci korunami i ústecký magistrát. Přesto peníze nestačí.

„Dva roky jsem se snažil abstinovat, proto nyní nepotřebuju zatím velké denní dávky heroinu. Někdy mi stačí pětistovka, jindy méně. Zdrojem peněz jsou hlavně rodiče,“ přiznal včera 24letý klient centra. Nejvíce jsou zde zastoupeny věkové skupiny kolem osmnácti let, a od 20 do 29 let. Nejmladšímu klientovi centra, který se neobejde bez toluenu, je deset let. Naopak nejstarší muž, 61letý důchodce, je závislý na lécích dříve předepisovaných lékaři.

TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 22.9.2001

Ohodnoťte tento článek!