Klinika čínské medicíny by měla zůstat v Hradci Králové

Plánovaná klinika tradiční čínské medicíny by podle expertní skupiny ministerstva zdravotnictví měla s největší pravděpodobností vyrůst na původním plánovaném místě v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové. Měla by však být samostatnou organizací zcela oddělenou od fakultní nemocnice. Na dotaz to uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Kliniku za 300 milionů korun má zaplatit čínská společnost CEFC prostřednictvím Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny, v němž zasedají i zástupci ministerstva zdravotnictví. Donedávna se počítalo s tím, že klinika bude úzce spjatá s nemocnicí. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) však v polovině ledna uvedl, že klinika by neměla být součástí fakultní nemocnice a mohla by stát i jinde než v Hradci Králové. Následně byla k záležitosti vytvořena expertní skupina.

„Expertní skupina se na pátečním jednání shodla na tom, že původně zamýšlená klinika tradiční čínské medicíny zůstane v Královéhradeckém kraji, a to s nejvyšší pravděpodobností na původním plánovaném místě,“ uvedla mluvčí ministerstva.

Nově vzniklá instituce kliniky podle ní bude samostatnou organizací, jejíž právní forma se nadále řeší. „Nicméně vše je připraveno, a pokud dojde k výběru stavební firmy, její stavba by mohla začít v horizontu dvou měsíců,“ uvedla Štěpanyová. Podle původních plánů se měla klinika začít stavět v září 2016.

Od roku 2015 v hradecké nemocnici funguje ambulance tradiční čínské medicíny. Provázanost fakultní nemocnice s ambulancí čínské medicíny kritizuje Česká lékařská komora a další odborné lékařské společnosti. Označují za nevhodné směšování alternativních metod s medicínou založenou na důkazech.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!