Přejít na obsah

Klinika Mayo se zatím odkládá

zpět
5.10.2006

Na současné politické nejasno doplácí i projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu - ICRC. Projekt, který je postaven na spolupráci s americkou klinikou Mayo, měl začít nabývat reálných obrysů čtyřiadvacátého října. Slavnostní zahájení stavby tří budov centra v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny se ale odkládá...

Brno -

“ Musíme počkat, zda bude, nebo nebude schválen státní rozpočet na příští rok. Zatím nemáme peníze. Nemohu si dovolit udělat v nemocnici díru, okolo které budeme několik let jen chodit,“ komentoval současný stav ředitel nemocnice Roman Kraus.

Přestože si Brno od špičkového medicínského a vědeckého centra hodně slibuje, Kraus nechce začít stavět ani přesto, že prvních padesát milionů z letošního rozpočtu dorazí v listopadu. “ Projekt žije, podporuje ho ministr zdravotnictví Julínek a má podporu širokého politického spektra. Nemám ale jasnou návaznost na peníze, potvrzené v letošním rozpočtu,“ vysvětlil Kraus.

Vedoucí projektu a ředitel ICRC Tomáš Kára se z amerického Rochesteru vrátí koncem týdne. Společně s dalšími lékaři z Brna se zapojil do výzkumů na klinice Mayo. V Americe ovšem o problémech ICRC spojených s politickou situací v České republice nemají zatím tušení.

Brněnský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Brněnský deník

Komentovat článek: Klinika Mayo se zatím odkládá

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Klinika Mayo se zatím odkládá

Komentáře

další 2 komentáře
kritik výstavby Správné rozhodnutí  | 6. 10. 2006 06:38

Pan ředitel Kraus udělal opravdu správné rozhodnutí. Ono se musí skutečně rozhodnout, zda na výstavbu centra nejen ČR, ale hlavně fakultní nemocnice budou mít prostředky. Pokud bylo před nějakou dobou deklarováno v tisku, že celá výstavba má stát 2 miliardy, a z toho má FN sama ze svých vlastních prostředků vynaložit částku 500 milionů Kč, pak by to při době výstavby tří let, jak se opět psalo, znamenalo z její strany na ty tři roky v podstatě zastavit jakýkoliv nákup nových investic, tedy včetně pravidelné obnovy přístrojové zdravotnické techniky, současně zastavit i rekonstrukce stávajících objektů nemocnice. Myslím, že ten, kdo projekt výstavny Mayo-Klinik takto nastavil, neměl základní ponětí o ekonomice fakultních nemocnic, a o Brnu asi nevěděl vůbec nic.

Milan Šilhan Američané nejsou naivní a tušení mají  | 5. 10. 2006 20:30

Telefonické či internetové spojení mezi ředitelem FN u sv. Anny v Brně Dr Krausem a vědeckým ředitelem ICRC Brno Dr Károu čile a trvale probíhá. Oba dva vědí, že záležitost podhodnocených investic pro ICRC Brno na "dvoře FNusA" není nic dobrého a proto nechce mít Dr Kraus ve své nemocnici "velkou díru ( za mnoho milionů ) v zemi". Američané ( Mayo-Klinika ) si jistí svoje "know-how" smlouvou s ČR o ochraně amerických investic, což je věc vzhledem k původní radosti a nadšení věc neobvyklá. I když hlavní tlak na realizaci ICRC v Brně představoval CzechInvest a ministr obchodu, je známo, že projekt nešel přes MZ a že ho Vědecká rada MZ zamítla. Hlavní problém ICRC zůstává stále otevřený : jde skutečně primárně o vědu, nebo o klinické obory kardiologii, kardiochirurgii a transplantační medicínu, které by měly živit ICRC třeba málo funkční, anebo mají být perspektivním základem pro budoucí plíživou privatizaci ? Víme jen s jistotou, že velké množství českých pacientů, kteří budou procházet léčením v ICRC Brno, znamenají pro zahraniční zájemce bohatý a při tom ekonomicky levný ( léčení zaplatí pojišťovny ) výzkumný materiál. Široké spektrum podporovatelů je v prvé řadě zainteresováno na velkém objemy stavebních prací ( asi za 2 miliardy ) a dále půjde o velké objemy technického vybavení ICRC. To může dosáhniout až 3 dalších miliard. ČR sice ICRC nepotřebuje, ale svět si žádá od nás globalizační oběti. Mayo-klinika požaduje, aby ICRC v Brně byl zřízen státem, protože všechny případné neúspěchy ICRC, je stát schopen nejlépe ustát. Nejlépe vysvětlí a nejjistěji zaplatí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné