Klinika Mayo v Brně spouští unikátní výzkum

Titulní obrázek

Unikátní výzkum srdečních chorob, který nemá doposud v Česku obdoby, odstartuje již v listopadu ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Za půl roku se zde otevře prvních pět speciálních laboratoří budoucího Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které by do dvou let mělo vyrůst v areálu nemocnice…

Na nových metodách léčby chronického srdečního selhání zde budou spolupracovat čeští a američtí lékaři z prestižní americké Mayo Clinic. „Je skvělé, že s výzkumem můžeme začít už nyní a nemusíme čekat až na výstavbu celého centra. Kromě čtyřiceti odborníků by se do výzkumu měli zapojit i studenti lékařských fakult,“ říká kardiolog Tomáš Kára, který má projekt mezinárodního centra, jež vzniká ve spolupráci s americkou Mayo Clinic, na starosti.

Nová léčba arytmie

Lékaři a vědci by se tak od listopadu měli věnovat i naprosto nové, unikátní metodě léčby arytmie srdce. „Dnes se tepnami a žílami do srdce zavedou speciální tenké elektrodové katetry, které snímají elektrické signály z jednotlivých dutin srdce. S jejich pomocí dokážeme určit přesné místo, kde dochází k arytmii, a odstranit ho. Tato metoda je ale zdlouhavá a náročná a trvá až deset hodin,“ vysvětluje kardiolog Kára.

Pokud by byl výzkum úspěšný, tak by tuto zdlouhavou léčbu podle Tomáše Káry již pacienti nemuseli podstupovat. „Budeme pracovat na tom, abychom mohli arytmii pouze ozařovat podobně jako nádory a nemuseli do pacienta zavádět katetry. Samotný zákrok by se tak zkrátil a pro pacienta by to bylo i šetrnější,“ říká kardiolog.

Všechny přístroje a vybavení za zhruba 50 milionů korun, na kterých budou vědci od listopadu pracovat, by se měly později přesunout do Mezinárodního centra klinického výzkumu. „Výzkumné projekty tak nebudou přerušeny. Celé zázemí se pouze přesune do nových prostor. Nyní budou laboratoře v nástavbových prostorách nemocnice, které se pro to už upravují,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Naděžda Kuklínková.

Biočip odhalí rakovinu

Kromě chorob srdce se budou vědci a lékaři v budoucím Mezinárodním centru klinického výzkumu zabývat i vážnými onkologickými chorobami.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petra Benešová, Hospodářské noviny

Klinika Mayo v Brně spouští unikátní výzkum
Ohodnoťte tento článek!