Klíšťovou encefalitidou onemocněli další dva lidé

Dva případy encefalitidy – klíšťového zánětu mozku – zjistili lékaři na Ústecku. Jde o školáka a dospělého, kteří žijí v Malém Březně a v Důlcích. Včera to potvrdil vedoucí epidemiologického odboru ústecké krajské hygienické stanice MUDr. Josef Trmal. „Oba jsou hospitalizovaní s klasickými příznaky onemocnění. Zatím nejde o závažnější stádium,“ uvedl MUDr. Trmal. V porovnání s minulými roky jsou zatím počty nakažených…

Ústí nad Labem – když v Ústeckém kraji jde během týdne zatím jen o jednotlivce, obdobné. V průběhu léta měla být aktivita klíšťat, narozdíl od jara a podzimu, nižší. „Ukazuje se ale, že i tyto horké dny s sebou nesou rizika,“ varoval hygienik.

Od počátku letošního roku se v Česku nakazilo encefalitidou 109 lidí, když jeden starší pacient před několika dny na Klatovsku zemřel. Ústecko patří v této souvislosti podle Státního zdravotnického ústavu, hlavně v posledních letech, asi mezi deset nejrizikovějších okresů v republice. Omezit nebezpečí přisátí nakaženého klíštěte, ať už encefalitidou nebo borreliózou, lze podle lékařů hlavně oblékáním. Důležité jsou při cestách v přírodě vysoké boty, používání repelentů, či nesedat si na zem.

Tomáš Prchal, Ústecký deník, 4.8.2001

Ohodnoťte tento článek!