Klíšťových onemocnění je na jihu Čech méně než loni

Výskyt klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je letos nepatrně nižší než v minulém roce. Hygienici v regionu evidovali zatím 15 případů klíšťové encefalitidy, což je o jeden méně než loni.

Podobně tomu je i v případě lymské boreliózy. Hygienici zjistili 51 případů, loni jich bylo v tuto dobu 53. Řekla to Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice. „Výše výskytu není nějakou shodou okolností a náhod. Vždy ji ovlivňují různé faktory,“ řekla Luňáčková. Jedním z nich je počasí. Klíšťová onemocnění se vyskytují častěji, pokud je teplo a vlhko. „Ale nesmí být sucho nebo naopak hodně srážek,“ řekla. Proto tradičně nejsilnější měsíce pro výskyt klíšťových onemocnění bývají červen a září. Luňáčková uvedla, že loni hygienici evidovali 108 případů encefalitidy.

Klíšťová encefalitida, nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku, se zatím nedá léčit. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují zvýšené teploty, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí. Lidé se mohou proti encefalitidě dát očkovat.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!