Klíšťových onemocnění je na jihu Čech méně než loni

Výskyt klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je letos nepatrně nižší než v minulém roce. Hygienici v regionu evidovali zatím 15 případů klíšťové encefalitidy, což je o jeden méně než loni.

Podobně tomu je i v případě lymské boreliózy. Hygienici zjistili 51 případů, loni jich bylo v tuto dobu 53. Řekla to Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice. „Výše výskytu není nějakou shodou okolností a náhod. Vždy ji ovlivňují různé faktory,“ řekla Luňáčková. Jedním z nich je počasí. Klíšťová onemocnění se vyskytují častěji, pokud je teplo a vlhko. „Ale nesmí být sucho nebo naopak hodně srážek,“ řekla. Proto tradičně nejsilnější měsíce pro výskyt klíšťových onemocnění bývají červen a září. Luňáčková uvedla, že loni hygienici evidovali 108 případů encefalitidy.

Klíšťová encefalitida, nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku, se zatím nedá léčit. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují zvýšené teploty, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí. Lidé se mohou proti encefalitidě dát očkovat.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.

1)
poznámka
Klíšťových onemocnění je na jihu Čech méně než loni
Ohodnoťte tento článek!