Přejít na obsah

KNTB chybí krev. Možná proto omezí operace

zpět
16.8.2011
krev, transfuze
zvětšitkrev, transfuzeZdroj: www.tallahasseeprimarycare.com

krev, transfuze | Zdroj: www.tallahasseeprimarycare.com

 

K darování už KNTB vyzvala i zaměstnance. Za nedostatek může léto i placené odběry.

Akutní nedostatek krve má v současnosti Krajská nemocnice Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně. Na konci minulého týdne proto vedení vyzvalo zaměstnance k dobrovolnému darování. Příliv nových dárců se totiž zastavil.

Lidé si raději nechají zaplatit

„Může za to také vliv komerčních pracovišť, která lidem za odběry platí,“ kostatovala mluvčí KNTB Karla Havlíková. Současné počty krevních transfuzí jsou podle ní dostačující pro akutní stavy. „V urgentních situacích musíme krev zabezpečit. Není ovšem vyloučené, že například plánované operace by se musely odložit a přednostně bychom řešili akutní případy,“ přiblížila Havlíková.

KNTB spolupracuje také s okolními transfuzními stanicemi. Přesto jí chybí zásoby všech krevních skupin. „Je všeobecný nedostatek krve, tak jako bývá každoročně v období prázdnin a dovolených,“ podotkla Havlíková. KNTB v současnosti zaměstnává 2158 lidí. Část z nich ale krev darovat nemůže právě kvůli druhu své práce. Týká se to například pracovníků oddělení nukleární medicíny. Někteří zaměstnanci pak o výzvě vůbec nevědí. „Právě jsem přijela z dovolené a zatím o ničem nevím. Krev bych darovala, ale sama mám málo červených krvinek,“ potvrdila například zdravotní sestra Milada Potůčková.

K darování krve vedení nemocnice vyzývá samozřejmě také primáře jednotlivých oddělení. Například Jozef Macko z novorozeneckého oddělení se o výzvě také dověděl až prostřednictvím Deníku, protože je v současnosti na dovolené. „Klidně bych daroval také. Když je nedostatek krve, probíhají výzvy pravidelně v nemocnicích po celé České republice,“ dodal s tím, že na svém bývalém pracovišti výzvu k darování krve také vyslyšel. A jak jsou na tom se zásobami další nemocnice v kraji? V Uherském Hradišti mají momentálně krve dost. „Jsme ale u dolní hranice,“ upozornil mluvčí Jan Karásek.

Pacienti, kteří v Uherskohradišťské nemocnici potřebují transfuzi, mají nejčastěji krevní skupinu A nebo 0. Nedostatek krve podle Karáska v Uherskohradišťské nemocnici hrozí, ale nedochází k němu často. „Když nemáme krev, kontaktujeme například pracoviště v Brně, Olomouci či Ostravě,“ dodal.

Přestože počet dárců je v uherskohradišťském špitále u dolní hranice, počet zájemců spíše roste. Zdravotnický personál k odběrům zvou ve výjimečných případech. Když mají přebytek, některé dárce odmítají. Většinou se jedná o skupiny B+a AB+.

Vsetín má prý zásob prozatím dostatek

Ve vsetínské nemocnici jsou prý zásoby aktuálně dostačující. „Dárci v regionu jsou vstřícní a hlásí se na mimořádné odběry. Při organizaci se řídíme i aktuální poptávkou Fakultní nemocnice Olomouc, kam převážíme krev k dalšímu zpracování,“ přiblížila mluvčí nemocnice Lenka Plačková. V registru mají více než čtyři tisíce osob z celého regionu a neustále se jej snaží rozšiřovat především o mladé dárce.

K darování krve je podle mluvčí vsetínské nemocnice ideální krevní skupina nula negativní, je totiž univerzální. „Více žádané jsou pak krevní skupiny s negativním Rh faktorem. Zájem je ale o všechny krevní skupiny,“ dodala Plačková.

Současný stav zásob krve v Kroměřížské nemocnici podle mluvčí Veroniky Klímové stačí potřebám lůžkových oddělení. „Mohou se ale vyskytnout mimořádné situace, kdy požadavky na krev převýší její množství ve skladu. Potom si zařízení transfuzní služby navzájem vypomáhají,“ dodala Klímová. Nedostatek může prý nastat i u běžné krevní skupiny. Stačí, aby transfuzi potřeboval velký počet pacientů stejné skupiny.


Autoři

Lenka Bořutová, Regionální deník

Související články

1.6. Chceš rychle operaci? Zaplať! Chceš rychle operaci? Zaplať!
3 příspěvků
9.10. Lékařům FN Olomouc bude při operacích pomáhat robot
0 příspěvků

Komentovat článek: KNTB chybí krev. Možná proto omezí operace

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku KNTB chybí krev. Možná proto omezí operace

Komentáře

další 2 komentáře
ultrajan Jednoduché řešení  | 16. 08. 2011 13:50

Zaplatit dárce jako "konsultanty" s hodinovou mzdou 20 000,- Po odběru a při čekání by třeba mohli vyprávět dětem na dětském odd. pohádky.

Jiří Antonín Votýpka Stále stejná rada  | 16. 08. 2011 13:38

Pokud nezaplatíte za každý odběr 2-3tisíce Kč, bude krve nedostatek.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné