Koalice bude jednat o zdravotnictví s kraji, odbory a komorou

management, jednání

Vládní koalice dnes bude jednat o situaci ve zdravotnictví se zástupci krajů, lékařské komory a lékařských a zdravotnických odborů. Podle komory by vláda měla vypracovat záchranný plán pro zdravotnictví, situace je prý krizová. Podle ministerstva zdravotnictví ale resort funguje a péče je zajištěna. Zásadní problém vidí jen v nedostatku lékařů a sester.

Ministerstvo chystá akční plán, v němž shrne, co ještě do konce volebního období chce stihnout.

Pro udržení zdravotníků v nemocnicích a pro návrat těch, kteří odešli, prosazuje ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) ve shodě s odbory, nemocnicemi, komorou i pacienty růst tarifů v nemocnicích o deset procent. Má v tom podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který chce memorandem s kraji zaručit stejný růst i v akciových společnostech.

Peníze na růst výdělků by měl resort mít z navrženého nárůstu odvodů za děti či důchodce, které by mělo příští rok přinést 9,88 miliardy korun.

Proti přilévání peněz ze státní pokladny se ale staví ministr financí Andrej Babiš (ANO) s odkazem na plýtvání ve zdravotnictví a „černé díry“. Resort podle něj dostal v letech 2014 až 2015 navíc 25 miliard korun, včetně letoška to je navíc 33 miliard korun. Němeček by měl podle Babiše zdravotníkům vysvětlit, proč tyto peníze nedal na platy.

Odbory i nemocnice požadují, aby výdělky stouply o deset procent tři roky po sobě, celkem o třetinu. Shodují se, že rezervy jsou vyčerpány a bez přílivu peněz výdělky zvýšit není možné.

Podle komory zajišťují nemocnice péči jen díky nadměrným přesčasům, porušují tím zákon. Místo 416 hodin ročně mají lékaři 1000 hodin přesčasů, jinak by nefungovala většina nemocničních chirurgií, interen či porodnic. Odbory vyzvaly Němečka, ať do 15. června předloží plán řešení.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) by koalice neměla řešit jen navyšování odvodů, a tedy platů, ale také hledat dlouhodobá řešení.

Podle výzvy lékařské komory by vláda vedle navyšování odvodů měla zavést zdravotní daň na tabák a alkohol. Vedle vyšších výdělků pro lékaře a sestry v nemocnicích by měla provést reformu vzdělávání lékařů a sester a posílit pravomoci komory při kontrole personálního zajištění péče.

Na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích chtějí lékařské odbory upozornit protestní akcí v září či říjnu, nazvou ji Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy, stanovený počet přesčasových hodin nepřekročí.

Ohodnoťte tento článek!