Přejít na obsah

Koalice: Peníze se musí najít uvnitř systému

zpět
30.3.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Hegerovi vyšší poplatky ani škrty v péči neprošly. Koalice z předložených návrhů, jak najít deset miliard korun, nesmetla ze stolu jen úspory uvnitř systému. Reformní zákony má ministr předložit sněmovně do prázdnin.

Téměř tříhodinová debata koaličních špiček nepřinesla žádné překvapující závěry. Ze čtyř návrhů, se kterými ministr na jednání přišel, prošel jen jeden.

Peníze se tak musí najít uvnitř systému. Heger má klíčové zákony reformy předložit tak, aby je mohla sněmovna projednat sněmovna v prvním čtení do konce června.

Tiskové oddělení vlády bylo na poskytování informací velmi opatrné. Oznámilo jen, že se kvůli zdravotnictví další schůzky uskuteční. Je pravděpodobné, že ke schválení zákonů pak koalice svolá mimořádnou schůzi.
Na tvorbě standardů se koalice shodne

Heger představil ucelenou koncepci 25 zákonů. Například novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která umožní, aby si pacienti připláceli na nadstandard. Koalice se bude zabývat také třemi reformními normami o zdravotních službách, specifických zdravotnických službách a zdravotnické záchranné službě.

„Jsme připraveni o standardech diskutovat s odbornou veřejností,“ potvrdil ministr a dodal, že se seznam výkonů, za které si pacienti sami platí, rozšiřovat nebude. „Političtí partneři k tomu měli velké výhrady, takže to v nejbližší době znovu navrhovat nebudeme,“ uvedl Heger pro HN.

Ministr kritice neunikl

Mediální přestřelka, která se na stránkách periodik odehrála v posledních dnech mezi ministerstvem a občanskými demokraty, pokračovala i včera.

V poledne ODS na tiskové konferenci zkritizovala Hegerovy plány. Předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř a experti ODS na zdravotnictví Boris Šťastný a Marek Šnajdr vyzvali Leoše Hegera z TOP 09, aby konečně předložil ucelenou reformu.

„Pan ministr jen vybírá rozinky,“ začal s kritikou šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. A poslanec Marek Šnajdr pokračovla: „Stavíme nový zdravotnický dům, chceme vidět základy. Ty plomby jsou barevné dveře. Takže nejprve postavme dům a pak se bavme o dveřích. Ne opačně.“

V jakém duchu se večerní jednání vedlo si tedy lze představit. Oficiální informace ale byly opět velmi strohé.

„Lídři koalice ve formátu K9 projednali krátce vnitrokoaliční vztahy vzhledem k událostem posledních dnů. Jednotlivé strany si ponechaly své názory,“ stojí v prohlášení, které se tak vypořádává se sporem mezi ODS a menšími koaličními partnery o setrvání ministra obrany Alexandra Vondry ve funkci a jeho účasti na jednání K9.

VV: Úspory musíme hledat v materiálech

S konkrétním plánem šli na včerejší jednání Věci veřejné, které chtějí ušetřit při nákupu léků a materiálu, restrukturalizací lůžek a právě zavedením nadstandardu. Vymyslet by ho měla Česká lékařská komora.

„Je pro nás zásadní dosáhnout během volebního období pozitivního nároku. Pro rok 2012 to znamená jasně určit to, co je nadnárok - tedy to vymezit negativně - a v dalších letech přistoupit k pozitivnímu vymezení nároku,“ představil svůj plán ministr dopravy Vít Bárta.

Do reformy se pustila i ČSSD

Postup vlády v přípravě reformy zdravotnictví včera kritizovala i ČSSD. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha je alarmující, že za devět měsíců fungování koalice nepředstavila žádný provázaný a ucelený plán, ale pouze samostatné výkřiky, které situaci ve zdravotnictví neřeší, a naopak dostupnost zdravotní péče zhoršují. Vláda je podle něj bezradná.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Koalice: Peníze se musí najít uvnitř systému

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Koalice: Peníze se musí najít uvnitř systému

Komentáře

dalších 8 komentářů
Petr Máca Někde se bude muset udělat škrt  | 2. 04. 2011 12:22

Ale já nemám vcelku nic proti redukci rozsahu hrazené péče. Odmítám ale, aby podfinancované zdravotnictví hradilo daňovou reformu formou vyššího DPH na vstupech. To je nemravné.

Táňa Někde se bude muset udělat škrt  | 2. 04. 2011 11:10

Je jasné, že všichni hubou chtějí v systému šetřit, ale někde jinde, než zrovna u nich. S odbornými společnostmi se může Heger bavit klidně ještě deset let, ale žádná z nich nebude chtít škrtnout vůbec nic. Vše bude zcela životně nutné. Zrovna tak jako je nutná údajně každá nemocnice v bývalém okresním městě. Jediný, kdo by rád škrtnul amalgamovou výplň, jsou někteří zubaři. To ale zase vůbec není pro voliče populární, protože ji potřebuje víceméně každý. Co by voliči oželeli, to jsou lázně, to i většina lidí považuje za zcela zjevný nadstandart. Tady je ale zase, bohužel, silná lázeňská loby, která bude ostře proti. Podle mě by se spíš než se skupinami lékařů a pacientů, kteří chtějí vše platit z veřejného zdrav. pojištěn, měl bavit s pojišťovnami, jejich revizními lékaři. Ti platí, za 20 let se v systému orientují a vědí nejlépe, kde by se dalo škrtat.

Petr Máca DPH  | 30. 03. 2011 18:02

Úspory uvnitř systému. Hmm, dobrá, ale proč mám u sebe hledat úspory na vyšší DPH, to mi fakt nebere. Pan ministr zatím nikde nenaznačil, že by byla šance na refundaci vyšších příjmů státu ze zvýšeného DPH u zdravotnického materiálu a techniky. Jediné, co řeší, je dopad vyššího DPH na lécích atd. - tedy to, co platí pojišťovna.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné