Přejít na obsah

Koalice podle Ratha chystá další vlnu privatizace nemocnic

zpět
9.3.2011
nemocnice, chodba
zvětšitnemocnice, chodbaZdroj: www.txmedicallicensinglaw.com

nemocnice, chodba | Zdroj: www.txmedicallicensinglaw.com

 

Za přípravu další vlny privatizace nemocnic označil exministr zdravotnictví za ČSSD a středočeský hejtman David Rath návrh koaličních poslanců na zrušení zákona o neziskových nemocnicích.

V pondělí zamítlo ministerstvo zdravotnictví zapsat na seznam takovýchto zařízení pět středočeských nemocnic. Argumentovalo mimo jiné připravovaným návrhem na zrušení zákona, pod kterým je jako koaliční poslanec i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

„Pokud se ČSSD vrátí k vládě bude zákon o neziskových nemocnicích prvním, který současná opozice vrátí do českého práva,“ uvedl Rath na tiskové konferenci.

Odvolání proti rozhodnutí ministerstva bude podle něj mít kraj hotov během několika dnů. „Nemohu ignorovat platný zákon s tím, že možná bude v budoucnu zrušen,“ popsal Rath hlavní argument kraje. Stejně jako Heger se podle Ratha chovali i ministři předchozích vlád, na seznam se nedostala žádná nemocnice.

Kraj chce kvůli rozhodnutí podat nejen rozklad k ministrovi, ale podat i trestní oznámení a dvě žaloby na ministerstvo.

Podle skupiny koaličních poslanců, kteří zákon navrhli zrušit, je norma nekoncepční, rozporná a nefunkční; část zákona navíc zrušil v září 2006 Ústavní soud.

Zákon o neziskových nemocnicích prosadily v minulosti ČSSD a KSČM. Ústavní soud zrušil na podnět senátorů ODS ustanovení, podle kterého museli zřizovatelé převést asi 140 nemocnic na neziskové. Možnost zřízení neziskových nemocnic zůstala, žádná nezisková nemocnice ale nevznikla.

Neziskové nemocnice měly mít řadu výhod - podle zákona měly dostat smlouvu se zdravotní pojišťovnou bez výběrového řízení a být osvobozeny od daně z příjmů. Předkladatelé návrhu na zrušení zákona argumentují údajnými nejasnostmi v zákoně, jmenují například okolnosti ustavení dozorčí rady a zániku neziskové nemocnice.


Komentovat článek: Koalice podle Ratha chystá další vlnu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Koalice podle Ratha chystá další vlnu…

Komentáře

další 4 komentáře
Ignácius Reilly Včera bylo pozdě  | 10. 03. 2011 09:32

Nevím, odkud jsem spadl. Vím jen, že v této zemi žiju přes 40 let a do 28.2. 2011 jsem podobně jako Vy byl lékařem FN. Odešel jsem po cca 17 letech práce. Nezlobte se, ale zkuste se nad tím, co jsem napsal, zamyslet, a ne tady psát obecné, jistě pravdivé, poučky o trhu. Je to pak takové o koze - o voze. Já mluvím o českém zdravotnictví, lidech kteří v něm pracují, kteří jej řídí a kteří by měli majetek dobře spravovat. Želbohu to tak vždy není. Jistě se shodneme v tom, že tržní jsou bohužel pouze vstupy (energie, nájmy, úklid etc..), ale co se týče samotné medicíny, vládne zde tuhá totalita (viz relativně nedávné rozhodnutí ÚOHS vůči ČLK, které stanovení nepodkročitelné minimální ceny hodinové práce lékaře označila za monopol). Nemluvím samozřejmě o vyzobávačích rozinek neboli cream - skimmers, jak píše Challenger. Co se privátních subjektů týče, nevím jaké máte informace. Říká Vám něco firma PP Hospitals a kauzy Český Brod nebo Dačice? Byl bych s rychlými závěry velmi opatrný.

Lékař FN Včera bylo pozdě  | 10. 03. 2011 07:49

Kolego odkud jste spadl. Vedení prakticky každého podniku či firmy, které nad sebou nemá soukromého vlastníka se zájmem o opravdovou prosperitu, firmu tuneluje. Je jedno jestli to je pojišťovna, nemocnice či stánek trafiky. Privátní samozřejmě nemusí být vše, ale musí vzniknout trh, na kterém státní podniky v případě, že budou krachovat také zkrachují - nebo je koupí někdo jiný.

Ignácius Reilly Včera bylo pozdě  | 9. 03. 2011 14:29

A mohu se prosím zeptat, jak byste si konkrétně představoval např. privatizaci fakultní nemocnice? Dále - pojišťovny byste zprivatizoval předtím nebo potom, co by se přeměnily ve skutečné pojišťovny. Teď jsou, jak jistě víte, jen přerozdělovnami zdravotní daně. Máte pocit, že privatizace výše uvedených subjektů je uchrání před vytunelováním? A ony tunelují jen kraje? Já měl pocit, že díky neprůhlednému systému zakázek a výběrovek odkapávalo managorům z řady FN. O "výpalném" na MZd raději ani nemluvě. A poslední dotaz. Znáte nějakou zemi, kde je 100% zdravotnických zařízení v privátním vlastnictví? Děkuji předem za vyčerpávající a jistě velmi fundované odpovědi.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné