Koalice poplatky vyhodnotí po půl roce, reforma má pokračovat

Titulní obrázek

Dopad poplatků ve zdravotnictví vládní koalice vyhodnotí po půl roce. Pokud to bude nutné, navrhne případné změny v poplatcích v rámci projednávání nového zákona o veřejném zdravotním pojištění. Shodli se na tom ve čtvrtek odpoledne lídři koaličních stran a novináře informonal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek..

(ODS), který se této části jejich dnešního jednání v pražské Kramářově vile zúčastnil.

Podle něho se koalice shodla na tom, že reforma zdravotnictví bude pokračovat v intencích vládního programového prohlášení a že tato reforma musí být „bezpečná pro občana“.

O poplatcích se podle Julínka hovořilo jen nad rámec debaty o reformě zdravotnictví. „Konstatovali jsme, že poplatky, jak jsou nastaveny, fungují, ale že je potřeba je s ohledem na některé kritizované jevy vyhodnotit,“ uvedl. Vhodná doba na takové vyhodnocení nastane podle něj právě po půl roce, kdy se má projednávat nový reformní zákon o veřejném zdravotním pojištění.

Lidé musí za návštěvy u lékaře platit od počátku letošního roku. Poplatky jsou součástí již dříve schválené vládní reformy veřejných financí. Pacienti platí 30 korun za návštěvu u lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Vládní lidovci už v prosinci uvedli, že dopad poplatků chtějí po půl roce vyhodnotit, a pokud by se ukázalo, že pro sociálně ohrožené skupiny jsou neúnosné, navrhnou nápravu. V KDU-ČSL má k poplatkům největší výhrady poslanec Ludvík Hovorka. Tento křesťanský demokrat kvůli tomu jako jediný koaliční poslanec v létě reformu financí nepodpořil.

Balík reformních zákonů, jehož součástí zavedení poplatků je, bude na návrh opozice zkoumat Ústavní soud. Rozdělí reformu na tři části, které budou projednávány zvlášť. Jedna se bude zabývat právě změnami ve zdravotní legislativě.

Pokud jde o připravovanou reformu zdravotnictví, Julínek ji chce provést za pomoci sedmi zákonů. V důsledku těchto zákonů se ve zdravotnictví má prosadit více trh, nemluví se už o zdravotní péči, ale o zdravotní službě. Nemocnice a pojišťovny by jako akciové společnosti měly hospodařit se ziskem. Větší rozhodování o léčbě a využití peněz má ležet na pacientovi.

Předseda Strany zelených Martin Bursík po dnešním jednání koaličních lídrů uvedl, že nad zdravotními pojišťovnami bude bdít regulační úřad. „Není to režim standardní akciové společnosti,“ zdůraznil. Myslí si, že koalice dokáže přeměnu pojišťoven na akciové společnosti obhájit.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!