Koalice se dohadovala o zdravotnictví

Titulní obrázek

Lídři koaličních stran včera večer řešili rozpory, které mají ohledně reformy zdravotnictví, jak ji chystá ministr Tomáš Julínek. Největší jsou v názoru na privatizaci zdravotních pojišťoven a velkých fakultních nemocnic. Ještě před jednáním tak zvané K9 se sešla koaliční zdravotnická komise. Koaliční komise některé sporné otázky reformy ale vyřešila. „Považuji schůzku za nastartovanou debatu o reformě, nikoliv za konečné jednání,“ řekla poslankyně zelených Olga Zubová…

Za největší posun označila dohodu o tom, že stát by měl mít trvalý dohled nad ziskem zdravotních pojišťoven. Pojišťovny by tak musely 85 procent zisku trvale vracet do zdravotnictví.

Koaliční komise už před večerní schůzkou lídrů vyřešila i otázky kolem přeměny univerzitních nemocnic – mají být neziskové. „Dostali jsme nabídku o zárukách neprivatizace fakultních nemocnic,“ uvedl lidovecký poslanec Jiří Carbol. „Co se týká privatizace pojišťoven, tak to je otevřeno,“ uvedl Carbol. Privatizace je podle něj jen jednou z možností.

Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová stáhne svůj návrh na zrušení poplatků pro novorozence jen v případě, že koalice připraví lepší nebo stejnou změnu poplatků. „Bude li připraven širší koaliční návrh, a stane li se náš návrh bezpředmětným, tak ho stáhnu. Teď k tomu není žádný důvod,“ uvedla Šojdrová.

Lidovci dokonce na poslaneckém klubu, který jednal pár hodin před K9, zopakovali, že v zákonu o zdravotnických službách jim vadí formulace týkající se potratů a umělého oplodnění žen žijících bez partnera.

Právo

Koalice se dohadovala o zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!