Přejít na obsah

Koalice se dohadovala o zdravotnictví

zpět
9.4.2008

Lídři koaličních stran včera večer řešili rozpory, které mají ohledně reformy zdravotnictví, jak ji chystá ministr Tomáš Julínek. Největší jsou v názoru na privatizaci zdravotních pojišťoven a velkých fakultních nemocnic. Ještě před jednáním tak zvané K9 se sešla koaliční zdravotnická komise. Koaliční komise některé sporné otázky reformy ale vyřešila. "Považuji schůzku za nastartovanou debatu o reformě, nikoliv za konečné jednání," řekla poslankyně zelených Olga Zubová...

Za největší posun označila dohodu o tom, že stát by měl mít trvalý dohled nad ziskem zdravotních pojišťoven. Pojišťovny by tak musely 85 procent zisku trvale vracet do zdravotnictví.

Koaliční komise už před večerní schůzkou lídrů vyřešila i otázky kolem přeměny univerzitních nemocnic - mají být neziskové. „Dostali jsme nabídku o zárukách neprivatizace fakultních nemocnic,“ uvedl lidovecký poslanec Jiří Carbol. „Co se týká privatizace pojišťoven, tak to je otevřeno,“ uvedl Carbol. Privatizace je podle něj jen jednou z možností.

Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová stáhne svůj návrh na zrušení poplatků pro novorozence jen v případě, že koalice připraví lepší nebo stejnou změnu poplatků. „Bude li připraven širší koaliční návrh, a stane li se náš návrh bezpředmětným, tak ho stáhnu. Teď k tomu není žádný důvod,“ uvedla Šojdrová.

Lidovci dokonce na poslaneckém klubu, který jednal pár hodin před K9, zopakovali, že v zákonu o zdravotnických službách jim vadí formulace týkající se potratů a umělého oplodnění žen žijících bez partnera.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Koalice se dohadovala o zdravotnictví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné