Koalice se na změnách poplatků neshodla

Titulní obrázek

Zdravotnická komise složená z expertů koaličních stran se včera neshodla, zda vůbec a jaké úpravy udělat v systému regulačních poplatků. Sejde se znovu 15. května, kdy už by měla mít na stole analýzu dopadu poplatků za první čtvrtletí. Tu má vypracovat ministerstvo zdravotnictví do 7. května…

Experti lidovců a zelených chtějí, aby byly příjmem zdravotního pojištění, ne nemocnic

Do téhož data má ministerstvo připravit oponenturu ke všem navrženým změnám, jak s nimi přišly KDU-ČSL a Strana zelených.

„Naším kardinálním požadavkem je, aby peníze vybrané od pacientů byly příjmem zdravotního pojištění, nikoli jako dosud zdravotnického zařízení, které je vybere,“ řekla Právu po jednání poslankyně Strany zelených Olga Zubová.

Se stejným požadavkem přišla i KDU-ČSL, jak potvrdil její expert poslanec Ludvík Hovorka.

„Návrhy partnerů jsme viděli poprvé. Až dosud jsme je znali jen z médií,“ uvedl pro Právo poslanec ODS Petr Tluchoř.

Podle něj tato expertní skupina nemohla přijmout žádné závěry. „Má připravit pouze podklady pro rozhodování lídrů koaličních stran,“ konstatoval Tluchoř.

Jestliže další kolo jednání má být až 15. května, možná experti čekají na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten sice ve středu svůj verdikt o ústavnosti poplatků odložil na neurčito, ale dá se předpokládat, že rozhodnutí padne na příštím jednání. Jeho termín dosud oznámen nebyl.

ODS trvá na požadavku neměnit regulační poplatky, protože podle náměstka ministra Marka Šnajdra se plně osvědčily.

„Když poplatky vysekáme tak, jak je navrhováno koaličními stranami, tak přestávají mít svůj smysl,“ dodal Šnajdr.

Mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt sdělil, že pokud by se akceptovaly návrhy koaličních stran, vnese to do systému chaos. „Bylo by to horší než zrušení poplatků,“ řekl Cikrt.

I ODS ale má zřejmě připravenu ústupovou variantu a tou je vrácení se k původnímu návrhu ministerstva zdravotnictví – osvobodit od poplatků děti do 3 let.

Václav Pergl, Právo

Koalice se na změnách poplatků neshodla
Ohodnoťte tento článek!