Přejít na obsah

Koalice se na změnách poplatků neshodla

zpět
18.4.2008

Zdravotnická komise složená z expertů koaličních stran se včera neshodla, zda vůbec a jaké úpravy udělat v systému regulačních poplatků. Sejde se znovu 15. května, kdy už by měla mít na stole analýzu dopadu poplatků za první čtvrtletí. Tu má vypracovat ministerstvo zdravotnictví do 7. května...

Experti lidovců a zelených chtějí, aby byly příjmem zdravotního pojištění, ne nemocnic

Do téhož data má ministerstvo připravit oponenturu ke všem navrženým změnám, jak s nimi přišly KDU-ČSL a Strana zelených.

„Naším kardinálním požadavkem je, aby peníze vybrané od pacientů byly příjmem zdravotního pojištění, nikoli jako dosud zdravotnického zařízení, které je vybere,“ řekla Právu po jednání poslankyně Strany zelených Olga Zubová.

Se stejným požadavkem přišla i KDU-ČSL, jak potvrdil její expert poslanec Ludvík Hovorka.

„Návrhy partnerů jsme viděli poprvé. Až dosud jsme je znali jen z médií,“ uvedl pro Právo poslanec ODS Petr Tluchoř.

Podle něj tato expertní skupina nemohla přijmout žádné závěry. „Má připravit pouze podklady pro rozhodování lídrů koaličních stran,“ konstatoval Tluchoř.

Jestliže další kolo jednání má být až 15. května, možná experti čekají na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten sice ve středu svůj verdikt o ústavnosti poplatků odložil na neurčito, ale dá se předpokládat, že rozhodnutí padne na příštím jednání. Jeho termín dosud oznámen nebyl.

ODS trvá na požadavku neměnit regulační poplatky, protože podle náměstka ministra Marka Šnajdra se plně osvědčily.

„Když poplatky vysekáme tak, jak je navrhováno koaličními stranami, tak přestávají mít svůj smysl,“ dodal Šnajdr.

Mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt sdělil, že pokud by se akceptovaly návrhy koaličních stran, vnese to do systému chaos. „Bylo by to horší než zrušení poplatků,“ řekl Cikrt.

I ODS ale má zřejmě připravenu ústupovou variantu a tou je vrácení se k původnímu návrhu ministerstva zdravotnictví - osvobodit od poplatků děti do 3 let.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Koalice se na změnách poplatků neshodla

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Koalice se na změnách poplatků neshodla

Komentáře

další 3 komentáře
Martin vedral Jó jó.  | 18. 04. 2008 16:09

Martin Bursík měl ve svém emailu hlubokou pravdu...

němý Bobeš jak Moje ambulance k pacientům přišla  | 18. 04. 2008 12:27

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=092&r=mfsevermorava&c=956867

Jiri Wicherek Ad  | 18. 04. 2008 11:08

"Naším kardinálním požadavkem je, aby peníze vybrané od pacientů byly příjmem zdravotního pojištění, nikoli jako dosud zdravotnického zařízení, které je vybere," řekla Právu po jednání poslankyně Strany zelených Olga Zubová. Se stejným požadavkem přišla i KDU-ČSL, jak potvrdil její expert poslanec Ludvík Hovorka." Zdalipak panum poslancum a panim poslankynim v tomto pripade doslo, ze by bylo tez treba navysit cenu vykonu ZZ, minimalne na uroven pred "zohlednenim" provedenym v souvislosti se zavedenim poplatku? Pro jednoduchost bych je nerad zatezoval necim takovym, jako jsou dopady inflace na ZZ... Obavam se silne, ze poplatky budou zredukovany, "zohledneni" hodnoty nasich vykonu zustane, dalsi uspory na nas ukor bude dosazeno...:-(((

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné