Přejít na obsah

Koalice se poradí, jaké lékařské poplatky by šly zrušit

zpět
12.5.2008

Platit pohotovost, ale ne praktického lékaře. Vytáhnout peněženku u neurologa, ale ne u psychiatra. A zlevnit recepty. O těchto návrzích koaličních lidovců, ke kterým se částečně kloní i zelení, mají jednat koaliční zdravotní experti. Poslanec David Rath z opoziční ČSSD, která také bojuje za zrušení poplatků, ale míní, že některé návrhy nejsou domyšlené...

Rath: Trochu laické

Rath s lidoveckými náměty souhlasí jen částečně. Lidovci nejdou cestou sociálních demokratů, kteří se snaží zrušit poplatky ve zdravotnictví, které zavedla Julínkova reforma, úplně.

ČSSD a lidovci by se shodli například v tom, že platit by neměly děti do 18 let. Ale už ne například u placení důchodců.

Zatímco podle lidovců by neměli u doktora platit senioři nad 70 let, obyvatelé domovů důchodců a ústavů sociální péče, ČSSD si myslí, že by neměl hrát roli věk.

„Důchodce může být aktivní podnikatel a nebude platit jen proto, že je důchodce a je mu tolik let? Není to systémové. Měly by se spíš vytipovat ohrožené skupiny obyvatel a u těch povinnost poplatky zrušit,“ řekl Aktuálně.cz Rath.

ČSSD by ráda od placení osvobodila chronicky nemocné pacienty, diabetiky. „Lidé s cukrovkou potřebují navštívit třeba pět specialistů za měsíc. Je důležité vyřadit z poplatků chronicky nemocné a také lidi s nízkými příjmy,“ míní Rath.

Hovorka: Vzor v Německu

Autory lidoveckých námětů jsou poslanci Ludvík Hovorka, Michaela Šojdrová a Jiří Carbol. Premiér Mirek Topolánek (ODS) už připustil, že některé poplatky by se zrušit mohly. Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr Aktuálně.cz řekl, že při jednání bude záležet na argumentech.

„Budeme chtít slyšet fakta. Kde systém nefunguje, proč, konkrétní příklady sociálních dopadů. Jsme ochotni diskutovat o změnách,“ řekl. Právě ministerstvo ale má zpracovat materiál, který by řekl, co je vlastně možné měnit.

Hovorka připouští, že si v lecčems bral za vzor fungování zdravotnictví v sousedním Německu. Například u placení za pobyt v nemocnici.

To by se podle něj měly chápat především jako platba za stravu a hotelové služby. „Mělo by se diskutovat o tom, zda by při pobytu delším než 28 či 30 dní mělo platit a nebo nějaké procento z příjmů pacienta,“ uvedl poslanec. S tímto by například Rath souhlasil.

Poplatky by měly putovat do systému a ne kapsy lékařů či lékáren. Říkají lidovci a navrhují, aby se debatovalo o změně poplatku za recept a také o placení u některých specialistů jako jsou psychiatři, gynekologové, zubaři.

„O poplatku za recept by se mohlo debatovat, stejně jako je správné, aby peníze šly do systému a snížily se marže,“ dodal Rath.

Revize poplatků ve zdravotnictví, o kterou usiluje od podzimu Michaela Šojdrová, která upozorňuje, že bylo chybou zavést poplatky pro kojence, byla i tématem lidoveckého sjezdu v Pardubicích. Delegáti nakonec své zástupce nezavázali ke konkrétním krokům.

Martina Macková, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Koalice se poradí, jaké lékařské poplatky by…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Koalice se poradí, jaké lékařské poplatky by…

Komentáře

dalších 7 komentářů
aqualife Co je to "do systemu"?  | 13. 05. 2008 09:14

Hovorka napasal anebo rekl: "Poplatky by měly putovat do systému a ne kapsy lékařů či lékáren". Uz jenom fakt,ze toto mohl Hovorka rict ci napsat svedci o hluboke neznalosti situace,kdyz uz se chce zviditelnovat,mel by si alespon zjistit jak to skutecne je,ale proc by se obtezoval. Mozna ze kdyby dokazal tu cestu poplatku "do systemu" lepe definovat,ale o tom pochybuji. Zatim "do systemů" jenom obrovske mnozstvi nezaplacene prace lidi pracujicich ve zdravotnictvi.

aqualife Porad jen poplatky  | 13. 05. 2008 09:06

Lekari si poplatky nevymysleli,take je to (az na vyjimky)nebavi vybirat. U lekaru pracujicich ve vykonovem systemu (coz jsou vsichni ambulantni specialiste) pojistovna snizila nejen cenu bodu,ale i ceny nekterych vykonu,takze celkovy vysledek je zhorseni od ledna 2008. Pouze u praktickych lekaru (protoze nepracuji ve vykonovem systemu) poplatky mohou zvednout prijem ordinace,ale zcela nepatrne,zanedbatelne a vzhledem k vnitrnimu dluhu ordinaci naprosto nedostatecne. Julinkova formulace ze poplatky jsou "prijmem ordinace" byla nestastna a velmi zavadejici,dobre namirena na ty nejnizsi lidske pudy,kde dominujicim je lidska zavist.

bpech v řiti zanořená...  | 13. 05. 2008 06:35

Za ostnatým drátem,pod vysokým napětím v Kazachstánu naříká,zmatenou hrstkou lidovců obcujících s cizími miliardy ze systému vyhozená, v řiť zanořená prázdná doktorská kapsa, že přišla o své šestáky...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné