Koalice si rozdělila ministerstva – zdravotnictví dostane Leoš Heger

Lídři budoucí vládní koalice se na více než sedmihodinovém jednání dohodli na složení společného kabinetu. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zamíří na ministerstvo financí, ministerstvo zdravotnictví povede Leoš Heger. Věci veřejné nakonec prosadily, že jejich šéf Radek John obsadí ministerstvo vnitra.

Jednání lídrů koalice o vládních postech se řádně protáhlo. Začalo v úterý po půl šesté a skončilo ve středu v jednu hodinu ráno. O dohodě informoval premiér a předseda ODS Petr Nečas na tiskové konferenci ve Sněmovně. A kdo tedy ve vládě ODS, TOP 09 a VV zasedne?

ODS vyšle Vondru na obranu, na ministerstvo spravedlnosti Jiřího Pospíšila, na ministerstvo životního prostředí Pavla Drobila, na ministerstvo zemědělství Ivana Fuksu a na ministerstvo průmyslu a obchodu Martina Kocourka.

TOP 09 vyšle do čela resortu zahraničí svého šéfa Karla Schwarzenberga, na finance Kalouska, na ministerstvo práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, ministerstvo zdravotnictví povede Leoš Heger a do čela rezortu kultury vyšle TOP 09 Jiřího Bessera.

Bárta jde na dopravu

VV obsadí svým šéfem Johnem post ministra vnitra, na ministerstvo školství zamíří Josef Dobeš, na ministerstvo pro místní rozvoj Kamil Jankovský a do čela rezortu dopravy Vít Bárta.

Dohoda podle Nečase obsahuje ustanovení, že některá rozhodnutí ministra financí budou podléhat spolupodpisu premiéra.

Na ministerstvu financí také zasedne náměstek za ODS. Stejně tak občanský demokrat obsadí post náměstka ministra vnitra pro bezpečnostní úsek.

Vyjednavači uzavřeli kapitolu práva a korupce

Vyjednavači stran budoucí vládní koalice ještě před debatou o personálním obsazení ministerstev uzavřeli programovou kapitolu práva a korupce. „Nebylo to jednoduché, ale věcně jsme skutečně našli maximální průnik programových priorit. V této oblasti to považuji za mimořádný úspěch, který pramení z velké odpovědnosti všech stran jednajících o koalici,“ uvedl Zajíček.

Strany si v kapitole stanovily celkem 80 bodů, z nichž už do pondělí většinu projednaly a shodly se na nich. Straničtí lídři se v pondělí ještě neshodli na v otázce přímé volby starostů, reorganizaci cizinecké policie a změnách služebního zákona.

Koalice si rozdělila ministerstva – zdravotnictví dostane Leoš Heger
Ohodnoťte tento článek!