Koaliční experti: Platby podle diagnóz peníze zdravotnictví neušetří

Zavedení placení nemocnic podle diagnóz (DRG), s nímž ve své koncepci zdravotnictví počítá ministryně Marie Součková, by nemuselo přinést očekávané úspory. Na semináři o zdravotní politice v Rakousku se na tom shodli zdravotničtí experti…

PRAHA- Vyplývá to také ze studie o rakouském zdravotnictví.

„Je potřeba, aby byla reforma zdravotnictví řízena podle osvědčených vzorů a nevymýšleli jsme takzvaně Ameriku,“ řekla předsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD).

Zdravotní systém Rakouska by podle ní mohl být pro česko „vyhovující jako vzor i odstrašující příklad“. Emmerová patří k horkým kandidátům, kteří by mohli Součkovou ve funkci vystřídat.

Zavedení plateb DRG nemocnicím doporučila i koaliční komise. Zdravotnická zařízení by za stejné operace dostala stejné částky, nyní se příjmy liší. Nemocnice dostávají paušály.

V Rakousku byly platby za diagnózu zavedeny v roce 1997, protože výdaje nemocnic rostly ročně zhruba o deset procent. Současně začali pacienti platit za návštěvu u lékaře.

Systém DRG měl přispět k přesunu nemocných z drahé nemocniční péče do levnějších ambulancí. Placení v ordinacích ale přístup k

praktickým lékařům ztížilo. Opatření tak podle odborníků vedla k takzvanému asymetrickému strukturálnímu šoku.

Ministryně Součková se o vyšších platbách pacientů nezmiňuje. Uvádí ale, že spoluúčast v Česku činí 8,6 procenta, v zemích EU 25 procent.

I když se po zavedení DRG v Rakousku začaly náklady nemocnic snižovat, podle expertů pokles se systémem financování nesouvisel.

„Snižování nákladů nastalo od doby jejich sledování. Výkonové financování nebylo klíčové. Zavedení DRG je lichá naděje,“ řekl Petr Fiala z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Podle ředitele Institutu zdravotní politiky a ekonomiky Petra Hávy koncepce, které v Česku vznikají, z analýz nákladů nevycházejí. Nevyužívají ani výsledky zdravotních pojišťoven. K údajům se navíc odborníci těžko dostávají, dodal Háva.

V současném českém zdravotnickém systému podle Fialy mizí 15 až 20 miliard korun ročně. „Pokud do tohoto systému zavedeme DRG, tak se nic neušetří. Peníze se jen přerozdělí jiným způsobem,“ dodal Fiala.

Podle studie rakouských odbornic Marie Hofmacherové a Moniky Riedelové se očekávání od systému DRG v Rakousku ani po více než pěti letech nepodařilo naplnit. Náklady nemocnic začínají opět růst.

Expertky uvádějí, že rakouský sektor primární péče dosud nebyl schopen pacienty z nemocnic pojmout. Ministryně ve svém materiálu mimo jiné navrhuje omezit síť ambulancí a zamezit zneužívání ambulantní péče.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!