Přejít na obsah

Koaliční lídři budou řešit případné úpravy regulačních poplatků

zpět
2.6.2008

Ministr zdravotnictví je připraven ustoupit u dětí do tří let. Souhlasí i s doporučením koaliční expertní komise, podle níž by se měly úlevy vztahovat i na dárce orgánů a lidi v ústavech, kteří jsou bez vlastních příjmů nebo tam byli umístěni z rozhodnutí soudu...

Lídři vládních stran v pondělí budou jednat o případných změnách v systému regulačních poplatků ve zdravotnictví. Zelení a lidovci žádají osvobodit od plateb děti a část seniorů, občanští demokraté ovšem nechtějí do systému příliš zasahovat a zavádět další výjimky.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) je nicméně připraven ustoupit u dětí do tří let. Souhlasí i s doporučením koaliční expertní komise, podle níž by se měly úlevy vztahovat i na dárce orgánů a lidi v ústavech, kteří jsou bez vlastních příjmů nebo tam byli umístěni z rozhodnutí soudu.

Lidovci navíc chtějí upravit výši limitu pro placení poplatků - místo nynější hranice 5000 korun ročně pro všechny by měl činit limit dvě procenta z ročních příjmů člověka. Zelení zase navrhli, aby pacienti platili za hospitalizaci jen 28 dní.

Obě menší strany si také myslí, že peníze vybrané na poplatcích by se měly vracet do zdravotního pojištění, zatímco nyní zůstávají zdravotnickým zařízením a lékařům. ODS není velkým změnám nakloněna, situaci ohrožených skupin by raději řešila v rámci sociálního systému.

Dohoda je pro koalici důležitá - pokud se na něčem neshodne do červnové schůze sněmovny, která začíná už v úterý, bude zřejmě část vládních poslanců spolu s opozicí prosazovat odbourání některých plateb.

Ústavní soud minulý týden zamítl stížnost opozice a rozhodl, že placení regulačních poplatků není v rozporu s ústavou. Nyní se boj za poplatky přesouvá na parlamentní půdu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Koaliční lídři budou řešit případné úpravy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Koaliční lídři budou řešit případné úpravy…

Komentáře

další 2 komentáře
Jiri Wicherek Re:Politikům  | 3. 06. 2008 00:41

Nojo, kolego, kdyz ono to preneseni socialni problematiky do zdravotnictvi je tak lakave.... Tam se podstatne snaze ukazuje vinik toho ci onoho a pravy puvodce zustava cisty jako lilium...

MUDr Jiří Kilian Politikům  | 2. 06. 2008 12:17

k jejich úmyslům měnit zákon, co nejstručněji : Nedostatečné financování zdravotní péče ve stávajícím systému je m.j. dáno i nadužíváním péče. Regulovat nadbytečnou péči je nejlépe přirozenými mechanismy, z nichž nejosvědčenější je přímá účast spotřebitele půéče na její úhradě. Poplatky jsou jednou z forem takové přirozené regulace. Druhá věc je jejich dopad na sociální situaci občanů. To by ale měl řešit resort sociálních věcí, nikoli výjimky z povinnosti platit poplatky. Ani nezbytné energie nemají různou cenu podle toho, kdo je odebírá, ale potřebným je dáno tolik, aby na ně měli.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné