Přejít na obsah

Koaliční rebelové chtějí bojkotovat Julínka

zpět
21.11.2008

Šance ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), že najde s lidovci a zelenými kompromis zákona o veřejném pojištění, jsou malé. Vláda na svém středečním jednání normu, která má nově definovat nárok na bezplatnou péči, odsunula na pondělí. Julínek si proto na neděli v pět hodin pozval lidovce a zelené a doufá, že najdou přijatelnou formulaci...

Nebude to mít ale lehké, protože je možné, že se na schůzku jeho oponenti vůbec nedostaví.

Poslankyně zelených Olga Zubová Právu sdělila, že neví, jestli si z nich Julínek nestřílí. Sama se jednání nezúčastní.

„Vždyť už jsme několikrát řekli, že zákony musejí být schváleny našimi zdravotnickými experty. Ti pozváni nejsou a jejich stanovisko je jasně negativní. To má být demonstrace jednoty a síly koalice? To si snad naše zdravotnictví nezaslouží,“ reagovala pro Právo.

„Takovou závažnou věc není možné projednávat v neděli večer, a nejen proto, také kvůli tomu, že nám nedali dopředu písemně, o čem bychom měli jednat. Jestli si myslí, že tam dojdu a oni mi dají čtyři varianty, abych si vybral, tak to odmítám,“ řekl Právu lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Malým koaličním stranám se nelíbí, že ministerstvo chce, aby pojištěnci neměli zdarma veškerou péči, ale jen tu nejlevnější. Julínek navrhuje, aby zelení a lidovci navrhli vlastní formulaci.

Včera to potvrdil i premiér Mirek Topolánek. „Je to otázka formulace, my přistoupíme na tu formulaci, na které se tito lidé (lidovci a zelení) dohodnou,“ řekl v Rádiu Česko Topolánek.

Premiér včera rovněž připustil, že by jeho strana mohla vyjít vstříc lidovcům a udělat některé změny u poplatků ve zdravotnictví. Uvedl, že by se v budoucnu mohl platit poplatek paušálně za recept, ne za jednotlivé položky.

Lidovci a zelení chtějí, aby bylo jasně a konkrétně v zákonu řečeno, na co má pacient právo zdarma, což nepůjde sepsat za jedno odpoledne. „Nemůže to být obecná definice. Musí tam být napsáno, co se hradí z pojištění, a co tam není, ať si platí pacient, aby kterýkoli pacient kterékoli pojišťovny v kterémkoli zdravotním zařízení dostal srovnatelnou hrazenou péči,“ uvedl lidovecký poslanec a šéf zdravotnické komise KDU-ČSL Jiří Carbol.

Ministerstvo argumentuje, že nemohou nutit parlament, aby co čtvrt roku novelizoval zákon kvůli novým zdravotnickým poznatkům. „To jinak ale nejde, protože to vychází z Listiny základních práv a svobod, tam je napsáno, že to musí být stanoveno zákonem,“ podotkl Carbol.

Poslankyně zelených Věra Jakubková soudí, že premiér riskuje, když svazuje existenci vlády se zdravotnickou reformou.

„Pokud premiér podmínil další fungování koalice přijetím této legislativy, tak si myslím, že ministr Julínek ohrožuje vládu,“ řekla.

Lidovecké poslance také překvapilo, že jejich ministři hlasovali pro zákon o specifických službách, který by měl povolit ženám z EU potraty v ČR.

„To nemůže být pravda. Jestli ano, tak to mě mrzí, protože pro to určitě hlasovat neměli,“ řekla poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Carbol pro takovou normu určitě nebude hlasovat. „Je tu reálná možnost, že sem budou jezdit ženy ze zemí, kde jsou potraty zakázány. Nás k tomu nemůže evropská legislativa nutit. Maximálně k poskytování zdravotní péče,“ řekl Právu Carbol.

Oldřich Danda, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Koaliční rebelové chtějí bojkotovat Julínka

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Koaliční rebelové chtějí bojkotovat Julínka

Komentáře

další 2 komentáře
Petr Bouzek Stačí pozorovat  | 21. 11. 2008 23:10

To jak se Julínek a jeho tým drží na ministerstvu zuby nehty a proti všem o něčem svědčí. Pokud vyloučíme vyšinutí smyslů a absolutní ztrátu smyslu pro realitu, tak to musí být o hodně velkých penězích.

ivan mach názor  | 21. 11. 2008 14:04

Julínek půjde přes mrtvoly ."Reforma" je placená objednávka pro ministerský "tým" - Gross obdržel za dotaci státu 2 mld pro Třinecké železárny tučné sousto od Chrenka ,na stejné čekají nyní Julínek a jeho tým a nejen oni.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné